Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
MRS10004o12Rok / Semestr:
2012/2013 zimowyNazwa:
Ochrona Własności Intelektualnej, Ergonomia i BHP Kierunek:
Medycyna roślinTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
1Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 0 / 0Prowadzący:
dr hab. Józef CieżJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wyjaśnia rolę ergonomii w kształtowaniu bezpiecznych i wygodnych warunków pracy. Wymienia czynniki występujące w procesie pracy mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia pracującego człowieka. Zna wpływ czynników szkodliwych występujących w procesie pracy na organizm człowieka. Kojarzy rodzaje zagrożeń występujących na stanowiskach pracy z potencjalnymi ich skutkami. Wymienia rodzaje utworów będących przedmiotem prawa autorskiego. Potrafi wskazać czynniki szkodliwe na poszczególnych stanowiskach pracy. Potrafi wskazać sposoby ochrony człowieka przed skutkami szkodliwych czynników występujących na stanowiskach pracy.
Kompetencje:
Ma świadomość znaczenia warunków pracy dla zdrowia i bezpieczeństwa pracujących ludzi i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przewiduje konsekwencje nieprawnego wykorzystywania cudzej własności intelektualnej. Wymagania wstępne:
matematyka, fizyka i biologia człowieka na poziomie szkoły średniejTreści kształcenia:
Ergonomia jako interdyscyplinarna dziedzina wiedzy. Historia ergonomii. Zakres współczesnej ergonomii. Układ maszyna – człowiek. Geometria stanowiska pracy. Antropometria i jej wykorzystanie w kształtowaniu stanowisk pracy. Praca z monitorami ekranowymi. Percepcja informacji w procesie pracy. Fizyczne i psychiczne obciążenie pracą. Wysiłek fizyczny i wydatek energetyczny organizmu ludzkiego. Metody pomiaru obciążenia fizycznego i psychicznego. Akustyczne środowisko pracy. Zagrożenia hałasem na stanowiskach pracy. Ochrona przed hałasem na stanowiskach pracy. Drganiowe środowisko pracy. Wpływ drgań na organizm człowieka. Sposoby zabezpieczenia przed drganiami. Termiczne i atmosferyczne środowisko pracy. Praca w wysokich i niskich temperaturach. Zagrożenia pyłami. Zagrożenia chemiczne i biologiczne na stanowiskach pracy. Zagrożenia wypadkowe w rolnictwie. Identyfikacja zagrożeń. Mechanizmy powstawania wypadków. Struktura i analizy wypadków. Prewencja wypadkowa. Metody i formy prowadzenia prewencji wypadkowej. Prawo autorskie. Ustawa o prawie autorskim i patentowym. Prawo autorskie. Sposoby prawidłowego korzystania z własności intelektualnej. Literatura:
Bezpieczeństwo Pracy i Ergonomia, CIOP Warszawa 1997.
Krause M., Ergonomia. Praktyczna wiedza o pracującym człowieku i jego środowisku. Śląska Organizacja Techniczna, Katowice 1992.
Metody oceny:
sprawdzian w formie testu, sprawozdania z ćwiczeńUwagi: