ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RTSS00244o12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Agrotechniczne podstawy produkcji roślinnej z elementami gleboznawstwa
Kierunek: Technika Rolnicza i Leśna
Typ studiów: magisterskie jednolite
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 15 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Leszek Kordas
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student posiada wiedzę teoretyczną z zakresu procesów glebotwórczych i praktyczne umiejętności umożliwiające planowanie i wykonywanie zabiegów uprawowych w poszczególnych grupach roślin uprawnych w zależności od warunków glebowych i klimatycznych. Poznaje związki między wykonywaniem poszczególnych zabiegów uprawowych a właściwościami gleby oraz nabywa umiejętność ich kształtowania w zależności od potrzeb rośliny uprawnej. Gromadzi wiadomości dotyczące zasad właściwej uprawy roli i następstwa roślin oraz konstrukcji płodozmianów. Umiejętności: Student nabywa umiejętność opracowywania kart technologicznych dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych. Rozróżnia rośliny w różnych fazach rozwojowych umie zaplanować właściwą technologię uprawy roli, siewu, pielęgnowania i zbioru roślin uprawnych do panujących warunków siedliskowych. Posiada zdolność poprawnego konstruowania płodozmianów ze szczególnym uwzględnieniem aspektów technicznych i energetycznych. Student może w pełni samodzielne kierować procesami polowej produkcji roślinnej.

Kompetencje: Student wykazuje zrozumienie zjawisk zachodzących między czynnikami siedliska a rośliną uprawną. Organizuje i prowadzi badania w zespole. Docenia konieczność samodoskonalenia i potrzebę dokształcania. Ocenia i wyjaśnia oddziaływanie różnej uprawy i następstwa roślin zarówno na ilość jak i na jakość plonu. Przestrzega zasady higieny i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania zabiegów uprawowych. Wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt.

Wymagania wstępne: botanika, fizyka, oraz wybrane elementy przedmiotów z zakresu ochrony środowiska

Treści kształcenia: Wiedza z zakresu powstawania i budowy gleby, środowiska roślin uprawnych, sposobów uprawy roli, ograniczania zachwaszczenia i konstruowania płodozmianów.

Literatura: Świętochowski B. i in.: Ogólna Uprawa Roli i Roślin. PWRiL, Warszawa 1996. Krężel R., Parylak D., Zimny L.: Zagadnienia uprawy roli i roślin. AR Wrocław 1999. Świętochowski B. i in.: Ogólna Uprawa Roli i Roślin. PWRiL, Warszawa 1996. Świętochowski B. i in.: Ogólna Uprawa Roli i Roślin. PWRiL, Warszawa 1996.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: egzamin pisemny + projekt całokształtu uprawy roli w różnych zmianowaniach, Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: ocena w terenie. Prace domowe w postaci projektów, obserwacja wykonawstwa, prezentacja ppt, Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach

Uwagi: