ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RESS20159o12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Historia myśli ekonomicznej
Kierunek: Ekonomia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 0 / 0
Prowadzący: dr Grzegorz Walerysiak
Język: polski


Efekty kształcenia: WIEDZA: Po zakończeniu kursu student: Zna w szerszym zakresie podstawowe nurty i szkoły myśli ekonomicznej oraz społeczno-ekonomiczne uwarunkowania ich powstania oraz dysponuje rozszerzoną wiedzę na temat ewolucji poglądów dotyczących charakteru nauk ekonomicznych i ich powiązań w stosunku do innych nauk, np. historii, socjologii czy psychologii. UMIEJĘTNOŚCI: Student potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną dotyczącą historii myśli ekonomicznej do analizy i uzasadnienia w kontekście doświadczeń historycznych bieżących kwestii ekonomicznych związanych z polityką gospodarczą i społeczną oraz wykorzystać wiedzę płynącą z doświadczeń historycznych do oceny skutków zdarzeń i trendów gospodarczych.

Kompetencje: KOMPETENCJE SPOŁECZNE: Student rozumie i doceniania wykorzystywanie doświadczeń historycznych dostępnych dzięki historii myśli ekonomicznej i jest przygotowany do szukania argumentów w debacie na bieżące tematy w wiedzy z zakresu myśli ekonomicznej.

Wymagania wstępne: Podstawy mikro i makroekonomii.

Treści kształcenia: Treścią kształcenia jest zapoznanie studentów z historycznymi poglądami na najważniejsze problemy ekonomiczne (rola państwa, znaczenie poszczególnych czynników produkcji w tworzeniu wartości, systemy alokacji, rola pieniądza, społeczno-psychologiczne podstawy działań gospodarczych). Pokazanie ewolucji zarówno problemów analizowanych przez poszczególne szkoły, nurty i myślicieli, jak i ewolucji poglądów na wybrane zagadnienia ekonomiczne, w celu wskazania aktualności tych problemów dla człowieka XXI wieku oraz pokazanie korzeni i źródeł współczesnych poglądów i doktryn w myśli ekonomicznej najwybitniejszych ekonomistów i myślicieli przeszłości.

Literatura: podstawowa: Landreth H., D. C. Colander, Historia myśli ekonomicznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008 Stankiewicz W. Historia myśli ekonomicznej, PWE, wydanie 1-3, 2007 uzupełniająca: Kwiatkowski E., Bezrobocie, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009 Snowdon B., Vane H., Wynarczyk P., Współczesne nurty teorii makroekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998 Blaug M., Teoria ekonomii. Ujęcie retrospektywne, PWN 2002.

Metody oceny: Wiedza: Egzamin końcowy pisemny z tematyki wykładów w postaci testowo-opisowej. Umiejętności: Ocena umiejętności wykorzystania wiedzy z historii myśli ekonomicznej do analizy współczesnych kwestii polityczno-społecznych w dyskusjach inicjowanych na wykładach. Kompetencje społeczne: Ocena udziału w dyskusji i postawy na wykładach.

Uwagi: