Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IBN10283o12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
Mechanika gruntówKierunek:
BudownictwoTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
4Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
20 / 20 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Krzysztof ParylakJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Zna podstawowe rodzaje gruntów, sposoby określania ich właściwości oraz oddziaływania na nie wody temperatury i naprężeń na ich właściwości. Zagadnienia zagęszczalności i wytrzymałości na ścinanie i ściśliwości gruntów oraz czynniki wpływające na zmienność tych cech, elementy teorii wytrzymałościowych oraz parametry mechaniczne gruntów, a także ich związek ze stanem naprężeń i odkształceń ośrodka gruntowego, zjawiska ruchu wód gruntowych pęcznienia, skurczu i wysadzinowości gruntów, rozkłady naprężeń w gruncie, zagadnienia parć i odporu gruntów, sposoby badań stateczności zboczy, rodzaje i metody badań geotechnicznych.
Umiejętności:
Potrafi badać i rozpoznać i klasyfikować rodzaje gruntów oraz badać i określać ich właściwości fizyczne i mechaniczne w naprężeniach całkowitych i efektywnych, umieć prognozować zjawiska konsolidacji i prekonsolidacji gruntów, obliczać i wyznaczać naprężenia w ośrodku gruntowym obciążonym siłą skupioną i powierzchnią, wyznaczać parcia gruntu z uwzględnieniem doboru odpowiednich parametrów geotechnicznych, badać stateczność zboczy i filtracyjną stateczność gruntów, kwalifikować gruntu jako wysadzinowe i pęczniejące.
Kompetencje społeczne (postawy):
Wykazuje zrozumienie znaczenia badań i zmienności właściwości gruntów jako materiału budowlanego i podłoża budowlanego w aspekcie bezpieczeństwa projektowanych i eksploatowanych budowli, ma świadomość odpowiedzialności za racjonalne i bezpieczne określanie parametrów geotechnicznych i powiązanie tego z warunkami bezpieczeństwa budowli.
Kompetencje:
Wymagania wstępne:
Fizyka, mechanika, wytrzymałość materiałów, hydraulika, geologia. Treści kształcenia:
Podstawowe parametry geotechniczne gruntów spoistych i niespoistych, ich związek ze strukturą cząstek, rodzaje i stany gruntów oraz ich współzależności. Zjawiska pęcznienia, skurczu i wysadzinowości mrozowej. Zagęszczanie i zagęszczalności gruntów, filtracja, hipotezy wytrzymałościowe, wytrzymałości na ścinanie i ściśliwości w zróżnicowanych układach naprężeń i odkształceń konsolidacja naprężenie efektywne i całkowite konsolidacja i prekonsolidacja. Rozkłady naprężeń w ośrodku gruntowym, zjawiska parcia i odporu. Stateczność zboczy w gruntach spoistych i niespoistych. Literatura:
S. Pisarczyk, Mechanika gruntów, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1998
Z. Wiłun, Zarys geotechniki, WKŁ, Warszawa 1987.
M. Obrycki, S.Pisarczyk, Zbiór zadań z mechaniki gruntów, Oficyna Politechniki Warszawskiej, 1999. T.Lambe, R. Withman Mechanika gruntów, Arkady Warszawa 1977.Normy; PN–74/B–02480. Grunty budowlane. Badania polowe.PN–88/B–04481. Grunty budowlane. Badania próbek gruntu.PN–86/B–02480. Geotechnika. Dokumentowanie geotechniczne. Zasady ogólne.PN–B–02481.Geotechnika. Terminologia podstawowa. Symbole literowe i jednostki miar.
Metody oceny:
Zaliczenie sprawozdań z ćwiczeń, 2 kolokwia, egzamin pisemny.Uwagi: