Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BŻS10020o11Rok / Semestr:
2011/2012 letniNazwa:
FIZJOLOGIA ROŚLINKierunek:
Bezpieczeństwo ŻywnościTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
6Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr Agnieszka Skurjat, aga.sk@poczta.onet.plJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
rozumienie podstaw funkcjonowania organizmów roślinnych; rozumienie podstawowych zagadnień dotyczących struktury i funkcji komórki oraz funkcjonowania poszczególnych przedziałów komórkowych; znajomość podstawowych metod stosowanych w biologii komórki i fizjologii roślin; rozumienie możliwości wykorzystania roślin w medycynie, rolnictwie, przemyśle i ochronie środowiska; wykonywanie analiz ilościowych i jakościowych w zakresie niezbędnym do wyjaśnienia zjawisk i procesów związanych z metabolizmem roślin;Kompetencje:
przygotowanie do pracy w laboratorium badawczym; umiejętność bezpiecznego postępowania z chemikaliami; przygotowanie do prowadzenia prac badawczych z wykorzystaniem materiału biologicznego roślin; przygotowanie do obsługi podstawowej aparatury badawczej (pH- metr, spektrofotometr); umiejętność pracy zespołowej.Wymagania wstępne:
botanika, chemia ogólna.Treści kształcenia:
przedmiot i zarys historii fizjologii roślin. Budowa i funkcjonowanie poszczególnych przedziałów komórek roślinnych. Podstawowe procesy fizjologiczne komórek: fotosynteza, oddychanie. Procesy fizjologiczne organizmów roślinnych: gospodarka wodna roślin, gospodarka mineralna, pobieranie i przemiany azotu, transport oraz dystrybucja związków mineralnych i organicznych. Biologia i regulacja rozwoju roślin: cykl rozwojowy roślin, spoczynek, wzrost, rozwój, starzenie się. Regulacja procesów fizjologicznych przez regulatory wzrostu i światło. Struktura i funkcja organizmu, a przystosowanie do środowiska, reakcje na czynniki stresowe, adaptacja i aklimatyzacja, ruchy roślin. Literatura:
1. Kopcewicz J., Lewak S. (red.) 2002. Podstawy fizjologii roślin, PWN, Warszawa.
2. Kozłowska M. 2007. Fizjologia roślin. Od teorii do nauk stosowanych, PWRiL, Poznań.
3. Szweykowska A. 1997. Fizjologia roślin, Wyd. UAM, Poznań.
Metody oceny:
Obecność na zajęciach, zaliczenie sprawozdań z ćwiczeń, pozytywne oceny z kolokwium, pozytywna ocena z egzaminuUwagi: