ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BŻS10022o11
Rok / Semestr: 2011/2012 zimowy
Nazwa: ZOOLOGIA I EKOLOGIA
Kierunek: Bezpieczeństwo Żywności
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr Marcin Popiołek; marcin.popiolek@up.wroc.pl
Język: polski


Efekty kształcenia: Po zakończeniu kursu student będzie legitymował się umiejętnością identyfikowania podstawowych grup organizmów jednokomórkowych (Protista) i zwierząt (Animalia). W zakresie podstawowym będzie rozumiał współzależności między organizmami w ekosystemach naturalnych i antropopochodnych, prawa rządzące ewolucją ekosystemów i zależnościami między- i wewnątrzgatunkowymi. Zdobyta wiedza pozwoli na wyróżnianie taksonów w oparciu o praktyczne aspekty znaczenia, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków odgrywających rolę w produkcji i przechowywaniu żywności. Zestawienie z zagadnieniami z zakresu parazytologii pozwoli na kompleksowe ujęcie problematyki dotyczącej praktycznego znaczenia organizmów.

Kompetencje: zdobyta wiedza pozwoli na podjęcie pracy w laboratoriach, w których wymagana jest umiejętność identyfikacji taksonów istotnych z ekonomicznego punktu widzenia (laboratoria opracowujące metody walki ze szkodnikami, instytuty naukowe i kliniczne, laboratoria zajmujące się hodowlą organizmów odgrywających istotną role w przetwarzaniu żywności).

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Budowa i biologia organizmów jednokomórkowych i zwierząt (Protista i Animalia). Adaptacje morfologiczne, fizjologiczne i etologiczne przekładające się na znaczenie praktyczne. Rola organizmów jednokomórkowych (Protista) i zwierząt (Animalia) w kształtowaniu parametrów środowiska glebowego, w oczyszczaniu zbiorników wodnych, w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycynie, w ochronie środowiska. Szkodniki roślin i produktów przechowalnianych. Pasożyty. Rozprzestrzenienie i drogi inwazji. Metody zwalczania. Bezkręgowce wykorzystywane w walce biologicznej. Podstawowe pojęcia z zakresu ekologii, biocenozy, ekosystemy, populacje, relacje międzygatunkowe i zależności troficzne.

Literatura: BANASZAK J., WIŚNIEWSKI H. 1999. Podstawy ekologii, Wydawnictwo Uczelniane WSP w Bydgoszczy, Bydgoszcz. BOCZEK J. 1999. Zarys akarologii rolniczej. PWN Warszawa. BOCZEK J., BŁASZAK CZ. 2005. Roztocze (Acari). Znaczenie w życiu i gospodarce człowieka. Wydawnictwo SGGW. CZAPIK A. 1992. Podstawy protozoologii. PWN Warszawa. HEMPEL-ZAWITKOWSKA J. 2007. Zoologia dla uczelni rolniczych. PWN, Warszawa. DERYŁO A. (RED.). 2002. Parazytologia i akaroentomologia medyczna. PWN Warszawa. KREBS CH. J. 1997. Ekologia. Eksperymentalna analiza rozmieszczenia i liczebności, PWN, Warszawa. RAJSKI A. 1998. ZOOLOGIA. T. I i II. PWN, Warszawa. WEINER J. 1999. Życie i ewolucja biosfery, PWN, Warszawa.

Metody oceny: zaliczenie ćwiczeń, egzamin, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%

Uwagi: