ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: VVSS00321f12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Ortopedia koni (2012/13)
Kierunek: Weterynaria
Typ studiów: magisterskie jednolite
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 8
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: Dr Radomir Henklewski
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: 1. Efekty kształcenia uzyskiwane w zakresie wiedzy. Student po zakończonym kursie: a) Posiada wiedzę na temat diagnostyki schorzeń ortopedycznych koni. c) Posiada wiedzę na temat kwalifikacji pacjentów ortopedycznych do leczenia zachowawczego i operacyjnego. d) Posiada wiedzę praktyczną na temat głównych technik diagnostycznych i podstawowych zabiegów operacyjnych stosowanych w ortopedii i traumatologii koni. e) Posiada wiedzę z zakresu desmurgii. 2. Efekty kształcenia uzyskiwane w zakresie umiejętności. Student po zakończonym kursie: a) Wykonuje samodzielnie badanie ortopedyczne, dokonuje identyfikacji zmian chorobowych związanych z aparatem ruchu. b) Dokonuje samodzielnie wyboru metody leczenia zarówno zachowawczej jak i operacyjnej. c) Potrafi zastosować praktycznie wiedzę z zakresu desmurgii.

Kompetencje: Kompetencje personalne: -Pod nadzorem chirurga ortopedy studenci mogą pomagać w przygotowaniu koni do artroskopii i w monitorowaniu oraz aplikacji płynów infuzyjnych i innych leków w okresie pooperacyjnym

Wymagania wstępne: Ukończone i zaliczone zajęcia z zakresu anatomii opisowej i w szczególności topograficznej oraz histologii i farmakologii. Ukończone zajęcia z zakresu chirurgii i anestezjologii.

Treści kształcenia: Zapoznanie się z planem badania ortopedycznego koni, diagnostyka różnicowa podstawowych schorzeń ortopedycznych. Zapoznanie się z podstawowym i technikami znieczuleń diagnostycznych, wkłuć dostawowych, operacyjnymi, zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej w postaci zajęć warsztatowych na izolowanych kończynach.

Literatura: D.A. Wilson, J. Kramer, G.M. Constantinescu, K.R. Branson - Zabiegi chirurgiczne u koni w warunkach pozaszpitalnych – Elsevier Urban& Partner, Wrocław 2009 2. Dietz Olof, Huskamp Bernhard: Praktyka kliniczna: konie., Wydawnictwo Galaktyka.2006 3. Colahan P.T. Equine Medicine and Surgery, Mosby, 1999 4. G.M. Baxter.: Adams & Stashak’s Lameness in Horses, Wiley-Blackwell, 2011 5. .Ross M.W.: Dyson S.J. Diagnosis and management of Lameness in the Horse, Elsevier, Saunders,2011 6. Henklewski R.: Skuteczność echografii w diagnostyce i kontroli gojenia ścięgien, Wrocław,2006 7. Knottenbelt C. Derek: Saunders Equine Formulary, Saunders Elsevier, 2006

Metody oceny: Zaliczenie pisemne.

Uwagi: Przedmiot będzie realizowany jeśli zbierze się grupa 18 osób