Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RSSS10198o13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Podstawy produkcji rolniczej 2Kierunek:
Ochrona ŚrodowiskaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
Ireneusz Sosna, Katarzyna Adamczewska, Barbara Chrzanowska-DrożdżJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student nabywa teoretyczne i praktyczne wiadomości związane z warunkami siedliskowymi, w których prowadzona jest produkcja rolnicza. Rozróżnia elementy agrotechniki wybranych grup roślin, produkcji warzyw i owoców, nabywa wiedzę z zakresu chowu i hodowli zwierząt. Wskazuje stopień zagrożenia środowiska powodowany przez produkcję rolniczą.
Umiejętności:
Potrafi dostosować systemy produkcji rolniczej (roślinnej, ogrodniczej i zwierzęcej) do warunków środowiska. Przewiduje i ocenia skutki środowiskowe związane ze stosowaniem zabiegów uprawowych oraz ochrony roślin.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne:
Ma świadomość społecznej roli absolwenta uczelni wyższej, rozumie potrzebę rzetelnego formułowania oraz przekazywania społeczeństwu informacji i opinii dotyczących problematyki ochrony środowiska. Docenia potrzebę dokształcania się, integruje wiedzę z różnych dyscyplin. Ma świadomość znaczenia produkcji rolniczej w żywieniu ludzi i zwierząt oraz dla stanu środowiska.
Wymagania wstępne:
Gleboznawstwo, chemia rolnicza, ogólna uprawa roli i roślin, wybrane elementy z zakresu ochrony środowiskaTreści kształcenia:
Stan sadownictwa w Polsce (gatunki sadownicze na świecie, omówienie najważniejszych wskaźników określających stan polskiego sadownictwa). Przyrodnicze i glebowe warunki rozwoju sadownictwa. Uprawa gleby (sposoby uprawy gleby w rzędach i międzyrzędziach sadu lub plantacji) Nawożenie (sposoby określania potrzeb nawozowych roślin sadowniczych, zasady stosowania nawozów w sadach i jagodnikach, objawy niedoborów najważniejszych pierwiastków.
Zmęczenie gleby – choroba replantacji (przyczyny, objawy, zapobieganie). Proekologiczna Produkcja Owoców (sadownictwo ekologiczne i integrowane). Nadzorowana ochrona sadu (metody chemiczne, biologiczne i mechaniczne; monitoring lotów szkodników). Definicja warzywnictwa. Podział warzyw na grupy użytkowe. Wartość biologiczna warzyw. Warunki przyrodnicze i ekonomiczne uprawy warzyw. Rejonizacja produkcji warzywniczej w Polsce. Elementy agrotechniki (rozmnażanie warzyw, uprawa z siewu, przygotowanie nasion do siewu). Elementy agrotechniki (metody i terminy siewu, zwalczanie chwastów).
Literatura:
1. Polski Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej. Gleba-woda - powietrze. IUNG, Puławy 1999.
2. Siuta J. Gleba-diagnozowanie stanu i zagrożenia. IOŚ, Warszawa, 1995.
3. Świętochowski B.i in. Ogólna uprawa roli i roślin. PWRiL, Warszawa 1996.
4. Jasińska Z., Kotecki A. Szczegółowa Uprawa Roślin T.I i II. Wyd. UP we Wrocławiu, 2003.
5. Rogalik M., Kurpisz S.A., Łąkarstwo. Poznań, 2004.
6. Grzegorczyk S., Benedycki S. Łąkoznawstwo UWM, Olsztyn, 2001.
7. Falkowski M. Trawy polskie, Warszawa., PWRiL, 1982.
8. Zimiński R.Podstawy chowu zwierząt z zoohigieną. Wyd A.R. we Wrocławiu, 1999
9. Szulc T. Chów i hodowla zwierząt. Wyd A.R. we Wrocławiu, 2005.
Metody oceny:
Metody oceny efektów kształcenia w kategorii wiedzy: egzamin pisemny, kolokwia zaliczeniowe z ćwiczeń; w kategorii umiejętności: ocena umiejętności rozpoznawania roślin uprawnych i traw w różnych fazach rozwojowych oraz typów i ras użytkowych zwierząt. Ocena prezentacji ustnych i wykorzystania nowoczesnych technik prezentacji; w kategorii kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusje na zajęciach, zaangażowanie i postawa na egzaminie i kolokwiach. Uwagi: