ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NWSS10072o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Aparatura i inżynieria procesów produkcyjnych
Kierunek: Towaroznawstwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 7
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 24 / 24 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Marian Szarycz
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Student potrafi rozpoznawać, definiować i identyfikować podstawowe procesy i urządzenia stosowane podczas przetwarzania żywności. Wykazuje się znajomością terminologii technicznej dotyczącej inżynierii żywności. Wymienia i charakteryzuje odpowiednie maszyny i urządzenia do przetwarzania żywności. Dobiera odpowiednie formuły pozwalające na opis techniczny i technologiczny danej operacji jednostkowej. Umiejętności Student zna specyfikę pracy w laboratorium inżynierii procesowej. Umie dobierać, przygotowywać, montować i obsługiwać sprzęt laboratoryjny i urządzenia niezbędne do przeprowadzenia charakterystyki pompy, wentylatora i procesu suszenia. Analizuje prawidłowość pracy wybranych maszyn i urządzeń. Potrafi opracowywać i weryfikować wyniki pomiarów z wykorzystaniem metod statystycznych. Umie przeprowadzać podstawowe obliczenia suszarnicze, zastosowanie wykresu i-x oraz rozwiązywać zadania z zakresu wymiany pędu, ciepła i masy.

Kompetencje: Student jest zorientowany na permanentne dokształcanie się. Jest chętny do współpracy w zespole. Wykazuje aktywną postawę i kreatywność w zdobywaniu wiedzy. Wykazuje dbałość o powierzony mu sprzęt i przestrzeganie właściwych relacji w grupie ćwiczeniowej.

Wymagania wstępne: matematyka, fizyka, chemia

Treści kształcenia: Podstawowe zależności stosowane w suszarnictwie. Wykres Ramzina-Moliera dla wilgotnego powietrza. Suszarki. Przepływy płynów. Podział, zastosowanie, wielkości charakterystyczne wentylatorów. Podział i zastosowanie pomp. Podstawy czyszczenia i sortowania. Teoria rozdrabniania. Urządzenia rozdrabniające. Mieszalniki, mieszarki, zgniatarki. Urządzenia do mycia i czyszczenia. Urządzenia filtracyjne. Urządzenia odpylające. Urządzenia transportowe. Reaktory – wiadomości ogólne.

Literatura: 1. Błasiński K., Pyć W., Rzycki E. 1994 Maszyny i aparatura przemysłu spożywczego. Politechnika Łódzka 1994. 2. Chwiej M. 1979 Aparatura przemysłu spożywczego. PWN. Warszawa. 3. Glaser R. 1995 Materiały do ćwiczeń z maszynoznawstwa i aparatury przemysłu spożywczego i chemicznego. Skrypty Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. 4. Strumiłło C. 1983: „Podstawy teorii i techniki suszenia”. WNT, Warszawa. 5. Kramkowski R. Inżynieria i aparatura przemysłu spożywczego, skrypt AR Wrocław

Metody oceny: egzamin

Uwagi: