ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS10163o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Zoologia kręgowców
Kierunek: Biologia
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 25 / 15
Prowadzący: dr Tomasz Kokurewicz
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza: W wyniku przeprowadzonych zajęć student: W1 – opisuje budowę kręgowców na każdym poziomie organizacyjnym [KB_W06]; W2 – opisuje zmiany ewolucyjne kręgowców w kontekście ich przystosowania do środowiska [KB_W06]; W3 – rozpoznaje wybrane taksony kręgowców, w szczególności wchodzące w skład fauny Polski. Stopień szczegółowości oznaczenia zależy od danej grupy kręgowców [KB_W12]; W4 – definiuje siedliska, w których występują wybrane taksony kręgowców wchodzące w skład fauny Polski [KB_W06]; W5 – wskazuje i wybiera najbardziej przydatne metody w badaniach wybranych grup kręgowców [KB_W17]; Umiejętności: W wyniku przeprowadzonych zajęć student: U1 – oznacza przynależność rodzajową lub gatunkową na podstawie morfologii, z wykorzystaniem kluczy do oznaczania [KB_U10]; U2 – interpretuje adaptacje morfologiczne, fizjologiczne i behawioralne w kontekście ewolucyjnym [KB_U10]; U3 – prawidłowo planuje organizację i przebieg badań terenowych [KB_U13]; U4 – umie przedstawić i wykorzystać zdobytą wiedzę we współpracy z przedstawicielami nauk, rolniczych, leśnych i innych [KB_U13]; U5 – sprawnie i bezpiecznie posługuje się powierzonym sprzętem [KB_U06].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): W wyniku przeprowadzonych zajęć student nabędzie następujące postawy: K1 – jest wrażliwy na przyrodę jako zbiór wartości poznawczych, estetycznych, edukacyjnych i ekonomicznych [KB_K04]; K2 – jest świadomy znaczenia bioróżnorodności i aktywnie propaguje jej ochronę, przejawiając dbałość o jakość i przyszłość środowiska naturalnego [KB_K04]; K3 – wykazuje etyczne postawy wobec zwierząt [KB_K07]; K4 - wykazuje odpowiedzialność i dbałość o powierzony sprzęt do badań terenowych i zbiory przyrodnicze [KB_K08]; K5 – planuje zadania badawcze dostosowując je do warunków, posiadanego sprzętu i możliwości. [KB_K03]; K6 – Szanuje pracę innych i jest zorientowany na efektywną i bezpieczną współpracę. Dba o bezpieczeństwo pracy własnej i innych [KB_K09].

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Pochodzenie kręgowców, kopalne i współczesne bezszczękowce, pochodzenie ryb, systematyka i różnorodność gatunkowa kopalnych i współczesnych ryb chrzęstnych i kostnych, pochodzenie, systematyka i różnorodność gatunkowa płazów, pochodzenie, systematyka i różnorodność gatunkowa gadów, pochodzenie, systematyka i różnorodność gatunkowa ptaków, pochodzenie, systematyka i różnorodność gatunkowa ssaków, wybrane gatunki ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków Polski – status ochronny i metody badań.

Literatura: 1. Grodziński, Z. (ed.) 1967. Zoologia, przedstrunowce i strunowce. PWN, Warszawa; 2. Juszczyk, W. 1974. Płazy i gady krajowe. PWN, Warszawa; 3. Kowalski, K. 1971. Ssaki, zarys teriologii. PWN, Warszawa; 4. Mitchell-Jones, i in. 1999. Atlas of European Mammals. Academic Press, London. 5. Opuszyński, K. 1979. Podstawy biologii ryb. PWRiL, Warszawa; 6. Pucek, Z. (red.). 1984. Klucz do oznaczania ssaków Polski: Mammals, PWN, Warszawa.

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń: systematyczne pisemne sprawdziany na ocenę (3 kolokwia w semestrze), bieżąca ocena (na podstawie ustnych wypowiedzi) postępów w nauce i aktywności. Obowiązkowe zaliczenie zajęć terenowych. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen. Zaliczenie przedmiotu: st

Uwagi: Proponowane jest wydzielenie ćwiczeń terenowych prowadzonych na wiosnę, jako osobnego przedmiotu z osobnym zaliczeniem.