Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NBSS10118f13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Technologia przetwórstwa węglowodanówKierunek:
BiotechnologiaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
45 / 45 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Agnieszka Kita, prof. nadzw. Język:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student potrafi opisać buraka cukrowego, scharakteryzować jego technologiczny przerób i jakość oraz wymienić urządzenia stosowane w cukrownictwie. Student umie objaśnić jaki surowiec stosowany jest w przemyśle krochmalniczym do produkcji mączki ziemniaczanej oraz przy produkcji hydrolizatów skrobiowych. Umie wytłumaczyć na czym polega fizyko-chemiczna i enzymatyczna modyfikacja skrobi. Potrafi wyliczać i zidentyfikować różne grupy produktów ziemniaczanych, suszonych i smażonych z ziemniaka, a także wskazać jakie urządzenia stosowane są przy ich produkcji. Student umie rozróżniać tłuszcze smażalnicze oraz tłumaczyć zjawiska zachodzące w czasie procesu smażenia. Student potrafi identyfikować wyroby ekstradowane, umie również rozpoznawać różnice w technologii produkcji karmelków oraz żelków, a także zaproponować sposób ich otrzymywania. Student potrafi formułować wypowiedzi dotyczące surowca i technologii stosowanej przy przerobie owoców i warzyw oraz wybrać odpowiedni do przerobu surowiec.
Umiejętności:
Student potrafi przygotować, dobierać i eksploatować sprzęt w laboratorium chemiczno-technologicznym. Umie zastosować i dobierać odpowiedni sprzęt technologiczny oraz prowadzić ocenę jakości korzeni buraka cukrowego, ziemniaków konsumpcyjnych oraz ziemniaków stosowanych w przetwórstwie przemysłowym i spożywczym. Potrafi kontrolować, weryfikować i zinterpretować zmiany jakościowe zachodzące w czasie przetwarzania surowca oraz oceniać ich wpływ na kształtowanie jakości gotowego produktu. Umie analizować tłuszcze smażalnicze pod kątem oceny ich jakości oraz zmian zachodzących w czasie ich smażenia i przechowywania. Umie stosować i przeprowadzić analizy dotyczące wyrobów ekstradowanych oraz oceny jakości karmelków i żelków. Potrafi zinterpretować i opracowywać uzyskane wyniki badań oraz formułować właściwe wnioski. Kompetencje:
Student wykazuje aktywną postawę i kreatywność w podejściu do podejmowanych zadań. Jest chętny do pracy w zespole i wykazuje otwartość na nowe pomysły oraz koncepcje zespołu. Zdaje sobie sprawę, że współpraca z grupą prowadzi do szybszego uzyskania sukcesu. Jest zdeterminowany w dążeniu do wytyczonego celu i ma świadomość jak go osiągnąć. Wyrażanie ocen nie stanowi dla studenta bariery, przy czy wykazuje wrażliwość na postępowanie zgodnie z zasadami etyki. Wymagania wstępne:
mikrobiologia, analiza żywności, operacje jednostkowe w przemysłach biotechnologicznychTreści kształcenia:
Cukrownictwo: burak cukrowy i jego jakość. Technologia produkcji cukru. Krochmalnictwo: ziemniak jako surowiec krochmalniczy, technologia produkcji skrobi. Suszone i smażone produkty ziemniaczane: ziemniak jako surowiec w przetwórstwie ziemniaczanym, technologia produkcji granulatu i czipsów oraz ocena jakości gotowych produktów. Zarys technologii przetwarzania ziarna zbóż, owoców i warzyw w wybranych przemysłach, wartość technologiczna surowców i ocena produktów otrzymanych w tych przemysłach. Literatura:
1.Technologia przetwórstwa węglowodanów. Red. Pałasiński M., Wyd. Naukowe „Akapit”, Kraków 1999; 2.Lisińska G., Leszczyński W., Golachowski A., Regiec P., Pęksa A., Kita A., Ćwiczenia z technologii przetwórstwa węglowodanów. Wydawnictwo AR we Wrocławiu, 2002; 3.Piekarstwo i ciastkarstwo. Red. Ambroziak Z., WNT, Warszawa 1988; 4.Surowce mączne i kaszowe. Jankowski S., WNT, Warszawa 1988; 5.Wybrane zagadnienia z przetwórstwa owoców i warzyw. Zadernowski R., Oszmiański J., Wyd. ART., Olsztyn 1994.
Metody oceny:
Zaliczenie laboratorium, raporty z ćwiczeń, kolokwia
Zaliczenie pisemne, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia 60%.Uwagi: