Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NWSS10056f13Rok / Semestr:
2013/2014 letniNazwa:
Towaroznawstwo produktów biotechnologicznychKierunek:
TowaroznawstwoTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr inż. Joanna Kawa-RygielskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Student posiada wiedzę w zakresie klasyfikacji i charakterystyki produktów biotechnologicznych; definiuje i dobiera zasady oceny towaroznawczej i sensorycznej wybranych produktów biotechnologicznych; zna pojęcie żywności funkcjonalnej;
opisuje wpływ dodatków na kształtowanie cech gotowego produktu; posiada wiedzę w zakresie definiowania i znakowania produktów GM; objaśnia zasady wprowadzenia żywności GM do obrotu rynkowego; zna i formułuje kryteria jakości i bezpieczeństwa produktów GM w żywieniu ludzi.
Umiejętności
Student przygotowuje i przeprowadza ocenę towaroznawczą i sensoryczną wybranych produktów i napojów fermentowanych; posługuje się zdobytą wiedzą do opracowania ankiety oceniającej stan wiedzy konsumenta na temat produktów biotechnologicznych; analizuje i interpretuje uzyskane wyniki.
Kompetencje:
Student wykazuje aktywną postawę w realizacji powierzonych mu zadań; jest zdeterminowany w dążeniu do wytyczonego celu; jest chętny do pracy w zespole i wykazuje otwartość na nowe pomysły oraz koncepcje zespołu; jest świadomy odpowiedzialności za powierzony sprzęt i wspólnie zrealizowane zadania; przedstawia ocenę uzyskanych wyników i konfrontuje z wynikami grupy; przygotowuje i przeprowadza ankietę w zakresie oceny stanu wiedzy konsumenta na temat produktów GMO; wykazuje wrażliwość na postępowanie zgodnie z zasadami etyki.Wymagania wstępne:
Ocena towaroznawcza i analiza sensoryczna, MikrobiologiaTreści kształcenia:
Biotechnologia produkcji żywności - stan wiedzy konsumenta. Klasyfikacja i charakterystyka produktów biotechnologicznych. Normy i regulacje prawne w zapewnieniu jakości produktów biotechnologicznych. Ocena towaroznawcza produktów i napojów fermentowanych. Jakość produktów zaliczanych do grupy żywności funkcjonalnej. Dodatki do żywności- wpływ na kształtowanie cech gotowego produktu. Jakość genetycznie modyfikowanej żywności. GMO - wymogi bezpieczeństwa zdrowotnego. Literatura:
1.Towaroznawstwo żywności przetworzonej, F. Świderski, Wyd. SGGW, Warszawa 1999
2.Rynki alkoholowe – ogólnopolski miesięcznik branżowy
3. Biotechnologia Żywności, W. Bednarski A. Reps, WNT, Warszawa 2001
4. Przemysł fermentacyjny i owocowo warzywny, Przemysł spożywczy, Biotechnologia.
Metody oceny:
egzamin pisemny
Uwagi: