Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
??S10093f13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Rola folkloru IKierunek:
OgólnouczelnianeTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
0Punkty ECTS:
0Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
5 / 25 / 0Prowadzący:
mgr Henryk BrzezickiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student w wyniku ukończenia kursu zna specyfikę polskiego folkloru. Zna podstawowe kroki tańców narodowych (poloneza, krakowiaka) oraz regionalnych (tańce polsko raciborskie), jak również posiada wiedzę z zakresu ćwiczenia prawidłowej emisji głosu–rozluźniania ciała i oddechu. Po zakończeniu kursu student rozpoznaje podstawowe stroje narodowe i regionalne.
Umiejętności:
Student w wyniku przeprowadzonych zajęć umie w dostatecznym stopniu zaprezentować odpowiednią postawę sceniczną potrzebną do wykonania i prezentacji tańców narodowych na scenie. Zna podstawowe elementy tańców narodowych i regionalnych Umie połączyć odpowiednie elementy tańca narodowego i wykonać jego część z innymi uczestnikami kursu.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne:
Uczestnicząc w zajęciach poszerzających wiedzę o kulturze narodowej student potrafi pracować w grupie. Wykazuje większą wrażliwość, otwartość oraz odpowiedzialność za pracę całego zespołu. Docenia wartość dorobku kulturowego narodu.
Wymagania wstępne:
Nieograniczone fizycznie możliwości poruszania się. Przeciętna koordynacja ruchu.Treści kształcenia:
1. Rola i funkcja tańca ( kształcenie umiejętności łączenia ruchu z muzyką, przekazanie podstawowych wiadomości z zakresu ćwiczeń rytmicznych i elementów muzyki, zapoznanie z ćwiczeniami Rytmiczno ruchowymi, podstawowe ćwiczenia techniki tańca klasycznego ).
2. Wzbogacanie wiadomości o polskich tańcach narodowych (geneza i rys historyczny poloneza, krakowiaka. Nauka kroków i figur, zapoznanie z podstawowymi elementami tańców narodowych).
3.Tańce regionalne -.historia i rys charakterystyczny ( tańce opolsko-raciborskie ). Zapoznanie się z podstawowymi krokami i figurami tańców regionalnych.
4.Zdobywanie sprawności osobistych w zakresie wykonania układów tańców. Wytwarzanie więzi społecznej wśród tańczących.
Literatura:
Śląskie stroje ludowe, Barbara Bazielich, Katowice 1988. Folklor Lachów Sądeckich, L.Michalikowa ,ZiS Chrząstowscy. Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury, Warszawa 1974. Polskie stroje ludowe, E. Piskorz-Branekova, Warszawa 1989.Folklor i Literatura,
R.Sulima,Warszawa 1985.Korowodem roztańczonym, J.Jachymek, Lublin 1991. Tańce Polskie, Kalejdoskop, Fundacja artystyczna,Warszawa 1994, tańce i stroje ludowe- www.jedliniok.up.wroc.pl.
Metody oceny:
zaliczenie ustne
Uwagi: