Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IISN10319o13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Mechanika gruntów i geotechnikaKierunek:
Inżynieria ŚrodowiskaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
7Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
10 / 20 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Krzysztof ParylakJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student nabywa wiadomości w zakresie podstawowych rodzajów gruntów, sposobów określania ich właściwości oraz oddziaływania wody temperatury i naprężeń na ich właściwości. Zagadnienia zagęszczalności i wytrzymałości na ścinanie i ściśliwości gruntów oraz czynników wpływających na zmienność tych cech. Czynniki decydujące o pęcznieniu, skurczu i wysadzinowości gruntów. Rozkłady naprężeń w gruncie. Zagadnienia parć i odporu gruntów. Zagadnienia stateczności zboczy. Rodzaje i metody badań geotechnicznych, Sposoby wzmacniania gruntów. Oceny oddziaływania budowli składowisk i odpadów na środowisko wodno – gruntowe.Kompetencje:
Student potrafi badać i rozpoznać rodzaje gruntów i określać ich właściwości fizyczne i mechaniczne. Obliczać i wykreślać naprężenia w ośrodku gruntowym. Obliczać parcia, stateczność zboczy i filtracyjną stateczność gruntów, umieć przyjąć w określonych warunkach właściwą koncepcję i sposób posadowienia obiektu. Umacniać ściany wykopów Obliczyć odwodnienie wykopu. Zaprojektować posadowienie na palach studniach inżynierskich i kesonach. Zbadać oddziaływanie budowli składowisk i odpadów na środowisko wodno – gruntowe. Posadowić bezpośrednio fundament obiektu. Określić oddziaływania budowli i zanieczyszczeń na środowisko.Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Podstawowe właściwości fizyczne rodzaje i stany gruntów, sposoby ich określania. Oddziaływania wody temperatury i naprężeń na właściwości gruntów. Współczynniki filtracji, zjawiska kurzawki i sufozji. Zagęszczalność gruntów niespoistych i spoistych. Teorie i hipotezy wytrzymałościowe, modele konstytutywne. Wytrzymałości na ścinanie i ściśliwości gruntów. Czynniki decydujące o pęcznieniu, skurczu i wysadzinowości gruntów. Rozkłady naprężeń w gruncie. Parcia i odpór gruntów. Naprężenia pod siłą skupioną i pod powierzchnią. Stany graniczne, osiadania. Stateczności zboczy. Badania geotechniczne. Rodzaje fundamentów i zasady projektowania fundamentów bezpośrednich i pośrednich. Ściany i inne podstawowe rodzaje konstrukcji oporowych i zasady ich projektowania. Zasady wykonywania i odwadniania wykopów. Pale, rodzaje, technologie, zasady ich pracy. Studnie inżynierskie kesony.Literatura:
Biernatowski K., Dembicki E., Dzierżawski K., Wolski W., 1987: Fundamentowanie t. 1 i II, Arkady, Warszawa.
Chełmicki W., 2002: Woda. Zasoby, degradacja i ochrona. PWN, Warszawa.
PN–81/B–03020. Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie budowli. Obliczenia statyczne i projektowanie.
PN–74/B–02480. Grunty budowlane. Badania polowe.
PN–B–02479. Geotechnika. Dokumentowanie geotechniczne. Zasady ogólne.
PN–B–02481.Geotechnika. Terminologia podstawowa. Symbole literowe i jednostki.
Norma PN-83/B - 02482 Fundamenty budowlane. Nośność pali i fundamentów na palach.
Norma PN-83/B- 03010, Ściany oporowe, Obliczenia statyczne i projektowanie.
Wiłun Z., 1987: Zarys geotechniki, WKŁ, Warszawa.
Metody oceny:
Uwagi: