ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IISN10326o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Sieci i instalacje
Kierunek: Inżynieria Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 7
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 10 / 20 / 0
Prowadzący: dr inż. Robert Głowski
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Zna zasady i uwarunkowania techniczne, ekonomiczne i środowiskowe doboru materiałów do projektowania sieci i instalacji, posiada ogólną wiedzę w zakresie obecnie dostępnych materiałów i technologii wykonania sieci, ich remontów i renowacji, sposobu oznaczania kształtek, złączek i armatury, zna podstawowe zasady gromadzenia niezbędnych danych do projektowania, zna podstawowe metody obliczeń, zna ogólne zasady trasowania i wykonania sieci, zna podstawowe metody ochrony rurociągów, rozumie zasady funkcjonowania sieci i instalacji oraz zjawisk związanych z ich funkcjonowaniem, zna uwarunkowania prawne, techniczne i organizacyjne związane z projektowaniem i wykonawstwem sieci. Umiejętności: Potrafi ramowo opisać problem z zakresu projektowania sieci i instalacji, umie przeanalizować, właściwie zebrać i dobrać zgodnie z obowiązującymi wytycznymi (przepisami) i normami niezbędne dane i materiały do wytrasowania i zaprojektowania sieci, zna aktualnie stosowane fabryczne oznaczenia materiałów stosowanych do konstrukcji sieci i instalacji, potrafi poprawnie wskazać metodę obliczeniową i wykonać obliczenia projektowe, zna zasady metod aktywnej i pasywnej ochrony rurociągów przed korozyjnym oddziaływaniem środowiska, zna zasady wykonawstwa sieci ich remontów i renowacji, rozumie wpływ sieci i instalacji na środowisko w warunkach wykonania, eksploatacji i awarii, zna zagadnienia współpracy rurociągów z gruntem, zna sposób wyznaczania podstawowych parametrów uderzenia hydraulicznego oraz metody zapobiegania.

Kompetencje: Rozumie wagę dostępności do sieci i instalacji określonego przeznaczenia, zapewniających podstawowe potrzeby bytowe ludności i umożliwiające prowadzenie oszczędnej i racjonalnej gospodarki przesyłanymi mediami, potrafi doradzić w wyborze optymalnego rozwiązania projektowego sieci i ekonomicznego jej projektowania.

Wymagania wstępne: matematyka, fizyka, geodezja, mechanika płynów, prawo

Treści kształcenia: Materiały, kształtki i armatura dopuszczona do stosowana w konstrukcjach sieci i instalacji w Polsce, wymagania stawiane materiałom konstrukcyjnym, obowiązujące zasady znakowania (kody) rurociągów, złączek i armatury, źródła i dobór niezbędnych informacji dla prawidłowego projektowania sieci i instalacji, zasady trasowania, projektowania (obliczeń), konstrukcji, wykonawstwa, rozmieszczania instalacji w terenie, aktywne i pasywne metody ochrony sieci przed działaniem czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych, zadania sieci i instalacji, zagadnienia wytrzymałości rurociągów w warunkach obciążeń gruntem, zjawisko uderzenia hydraulicznego i sposoby zapobiegania, wpływ instalacji na środowisko w warunkach wykonawstwa, eksploatacji i awarii, nowoczesne metody remontowe i renowacyjne.

Literatura: 1. Katalogi, prospekty, instrukcje projektowania i wykonawstwa producentów rurociągów, kształtek i armatury, 2. Edel R., Odwodnienia dróg, Wyd. WKŁ, Warszawa 2000, 3. Krygier K., Sieci ciepłownicze, Wyd. Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1996, 4. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych, Tom 2, 5. Mielcarzewicz E., Obliczanie systemów zaopatrzenia w wodę, Wyd. Arkady, Warszawa 2000, 6. Szpindor A., Zaopatrzenie w wodę i kanalizacja wsi, Wyd. Arkady, Warszawa 1998, 7. Chudzicki J., Sosnowski ST., Instalacje wodociągowe – projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Wyd. Seidel-Przywecki Sp. z o.o., Warszawa 2005, 8. Chudzicki J., Sosnowski ST., Instalacje kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Wyd. Seidel-Przywecki Sp. z o.o., Warszawa 2004, 9. Bąkowski R., Sieci i instalacje gazowe, WNT, Warszawa 2002.

Metody oceny: zaliczenie dwóch projektów, 2 kolokwia, egzamin pisemny

Uwagi: