Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
MRS10005o13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Zoologia i fizjologia zwierzątKierunek:
Medycyna roślinTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
0Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr Grzegorz ZaleśnyJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student ma podstawową wiedzę z zakresu biologii niezbędną do zrozumienia zależności między strukturą a funkcją na poziomie komórkowym, tkanek oraz pojedynczych organizmów. Opisuje budowę organizmów zwierzęcych na każdym poziomie organizacyjnym. Zna podstawowe procesy fizjologiczne oraz funkcjonowanie tkanek i narządów. Zna podstawy systematyki i rozróżnia taksony zwierząt na różnych poziomach organizacji.
Student rozpoznaje i klasyfikuje podstawowe taksony i zespoły organizmów zwierzęcych. Oznacza przynależność rodzajową lub gatunkową na podstawie morfologii, interpretuje adaptacje morfologiczne i fizjologiczne w kontekście ewolucyjnym.
Kompetencje:
Wykazuje dbałość o powierzony sprzęt i zbiory przyrodnicze. Rozumie postępującą złożoność budowy w świecie zwierząt, pozostającą w ścisłym związku z procesem ewolucji; ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane w zespole zadania.Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Ogólna charakterystyka bezkręgowców i kręgowców. Środowisko życia. Podstawy klasyfikacji, systematyki i filogenezy. Budowa i funkcje życiowe, przystosowanie do zajmowanych siedlisk. Cykle życiowe. Przegląd systematyczny pierwotniaków (Protista) i zwierząt wielokomórkowych (Animalia).Literatura:
Błaszak C. 2009. Zoologia. Bezkręgowce. T. I. PWN, Warszawa
Błaszak C. 2011. Zoologia. Tom 2, część 1. Stawonogi. PWN, Warszawa
Hempel-Zawitkowska J. 2007. Zoologia dla uczelni rolniczych. PWN, Warszawa.
Metody oceny:
Egzamin pisemny po zakończeniu wykładów oraz 3 kolokwia w trakcie trwania ćwiczeń.
Uwagi: