ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS20381o13
Rok / Semestr: 2013/2014 letni
Nazwa: Techniki hodowli komórkowej i tkankowej
Kierunek: Biologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. Wojciech Kruszyński, dr Magdalena Moska
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student: W1 – posiada wiedzę pozwalającą na interpretowanie zjawisk i procesów przyrodniczych w pracy badawczej i działaniach praktycznych [KB2_W01]; W2 - zna metodologię badań obowiązującą w naukach przyrodniczych [KB2_W01]; W3 - formułuje hipotezy badawcze oraz rozwiązuje podstawowe problemy naukowe [KB2_W01]; W4 - wie jak stworzyć interesującą prezentację multimedialną [KB2_W01]. W5 - zna metody analizy chemicznej i instrumentalnej ze szczególnym uwzględnieniem podstaw fizykochemicznych W6 - posiada wiedzę o metodach i technikach badawczych stosowanych w laboratoriach W7 - zna zasady postępowania z materiałem biologicznym W8 - dysponuje wiedzą potrzebną do obsługi aparatury laboratoryjnej W9 - skazuje zalety i wady poszczególnych technik analitycznych [KB2_W01_BT]. W10 - charakteryzuje techniki, metody i zastosowanie hodowli komórkowych i tkankowych organizmów roślinnych i zwierzęcych [KB2_W05_BT]; W11 - opisuje zasady wykonywania preparatów cytogenetycznych, ich barwienia i prawidłowej analizy [KB2_W05_BT]. Umiejętności: Student: U1 – sprawnie i bezpiecznie posługuje się aparaturą badawczą i przyrządami pomiarowymi stosowanymi w biologii [KB2_U02]; U2 - potrafi dobrać właściwy przyrząd pomiarowy i zmierzyć potrzebne wielkości cech fizjologicznych i morfologicznych [KB2_U02]. U3 – korzysta z metod stosowanych w analityce laboratoryjnej: optycznych, spektroskopowych, elektroanalitycznych, rozdzielczych [KB2_U01_BT]; U4 - potrafi ocenić czynniki wpływające na wynik badań laboratoryjnych, unikając błędów przed- i postanalitycznych [KB2_U01_BT]; U5 - interpretuje wyniki badań laboratoryjnych w oparciu o normy i wartości referencyjne [KB2_U01_BT]; U6 - gromadzi oraz interpretuje dane pochodzące z analiz i na tej podstawie formułuje wnioski [KB2_U01_BT]. U7 - obsługuje różne typy mikroskopów [KB2_U07_BT]; U8 - umie wykonać preparaty do badań z wykorzystaniem mikroskopii świetlnej i elektronowej [KB2_U07_BT]; U9 - wykonuje barwienie histologiczne preparatów [KB2_U07_BT]; U10 - potrafi korzystać z zastosowania mikroskopii SEM-EDS w oznaczaniu składu pierwiastkowego badanej substancji [KB2_U07_BT].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Student: K1 – wykazuje kreatywność i potrafi określić priorytety służące realizacji zadania, z uwzględnieniem pracy zespołowej [KB2_K05]; K2 – postępuje zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w laboratoriach biologicznych, wykazując odpowiedzialność za ocenę zagrożeń wynikających ze stosowanych technik badawczych [KB2_K07]. K3 - wykazuje dbałość o tworzenie warunków bezpiecznej pracy [KB2_K07].

Wymagania wstępne: histologia, genetyka, biochemia, fizjologia

Treści kształcenia: rodzaje hodowli tkankowych oraz materiał w nich stosowany, roślinne kultury komórek i tkanek, zwierzęce kultury komórek i tkanek, zastosowanie hodowli komórkowych i tkankowych w biologii, medycynie i weterynarii, przygotowywanie i techniki wybarwiania preparatów cytogenetycznych (barwienie konwencjonalne i różnicujące, FISH), sporządzanie kariogramów i ich analiza, podstawy diagnostyki cytogenetycznej zwierząt i człowieka, techniki barwienia komórek rozrodczych.

Literatura: 1. Stokłosowa S. (red.). 2006. Hodowla komórek i tkanek. PWN. Warszawa 2. Rogalska S., Małuszyńska J., Olszewska M.J. 2005. Podstawy cytogenetyki roślin. PWN. Warszawa 3. Świtoński M., Słota E., Jaszczak K. 2006. Diagnostyka cytogenetyczna zwierząt domowych. Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu.

Metody oceny: Zaliczenie przedmiotu: Łączne zaliczenie na ocenę ćwiczeń i wykładów na podstawie średniej z ocen uzyskanych z dwóch sprawdzianów pisemnych oraz ocen z ustnych wypowiedzi w trakcie ćwiczeń. Sprawdziany pisemne (dwa, 20-30 minutowe na piątych i dziesiątych ćwiczeniach) obejmują zagadnienia omawiane na ćwiczeniach i wykładach. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany

Uwagi: specjalność: Techniki Laboratoryjne w Biologii