Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IWS10195o13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Oceny oddziaływania na środowiskoKierunek:
Inżynieria i Gospodarka WodnaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Józef SasikJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Zna rolę i znaczenie ocen oddziaływania na środowisko jako podstawowego narzędzia zrównoważonego użytkowania i kształtowania zasobów wodnych; zna podstawowe procedury, metody i techniki przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko w przedsięwzięciach z zakresu gospodarki wodnej; zna cele i zakres konsultacji społecznych w ramach procedury OOS.
Umiejętności
Potrafi wskazać typowe oddziaływania przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej na środowisko Umie gromadzić i wykorzystywać dane gospodarcze i środowiskowe do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko; potrafi dokonać kwalifikacji przedsięwzięcia do oceny oddziaływania na środowisko oraz ustalić zakres postępowania OOS; umie zidentyfikować potencjalne oddziaływania środowiskowe oraz ocenić ich skutki; potrafi dokonać wybory najlepszego wariantu realizacyjnego; potrafi opracować elementy raportu OOŚ dla wybranych przedsięwzięć gospodarki wodnej; potrafi przeprowadzić procedurę uspołecznienia z punktu widzenia organu prowadzącego postępowania; potrafi formułować uwagi i wnioski w ramach konsultacji społecznych z punktu widzenia uczestnika postępowania.
Kompetencje:
Posiada umiejętność pracy w zespole; potrafi współdziałać w zakresie konsultowania i podejmowania decyzji środowiskowych; ma świadomość skutków środowiskowych powodowanych przedsięwzięciami z zakresu inżynierii i gospodarki wodnej.
Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Geneza, rola i znaczenie ocen oddziaływania na środowisko. Typologia oddziaływań przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej na środowisko. Instytucja oceny oddziaływania na środowisko w przepisach prawno-organizacyjnych. Strategiczne oceny oddziaływań na środowisko. Oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięć. Prognozy i raporty OOS. Konsultacje społeczne w ramach procedury OOS. Systemy informacji środowiskowej. Narzędzia i metody wykonywania OOŚ. Dobre praktyki OOS. Przedstawienie roli i zakresu konsultacji społecznych w ramach procedury OOS (wymagania formalne, procedura postępowania, uprawnienia społeczeństwa i organizacji społecznych, uwagi i wnioski społeczeństwa). Rozprawa administracyjna jako element procesu uspołecznia postępowania OOS.
Literatura:
1. Bar M., Jendrośka J., dr Witold Lenart W. 2011: Ocena oddziaływania na środowisko w inwestycji budowlanej. Procedura prawna i sporządzanie raportów w procesie inwestycyjnym. Dashofer. 2. Engel J., 2009: Natura 2000 w ocenach oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Ministerstwo Środowiska. 3. GRDP, 2006: Podręcznik do Strategicznych Ocen Oddziaływania na Środowisko dla polityki spójności na lata 2007-2013. 4. Instytut Rozwoju Miast, 2002: Podstawy metodyczne podstawy metodyczne sporządzania strategicznych ocen oddziaływania na środowisko dla potrzeb planowania dla potrzeb planowania przestrzennego. 5. Komisja Europejska, 2001: Ocena planów i przedsięwzięć znacząco oddziałujących na obszary Natura 2000. Wytyczne metodyczne. 6. Kowalczak P. i in., 2009: Natura 2000 a gospodarka wodna. Ministerstwo Środowiska. 7. Kula A., Kurek R.T., Okrasiński K., 2008: Kwalifikowanie przedsięwzięć do oceny oddziaływania na środowisko. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. 8. Rozprawa administracyjna w ogólnym postępowaniu administracyjnym. Łaszczyca G. Wydawnictwo: Wolters Kluwer 2008. 9. Rozwiązywanie konfliktów. Teoria i praktyka, Deutsch M., Coleman P., Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2005. 10. Tyszecki A., 1995: Wytyczne do procedury i wykonywania ocen oddziaływania na środowisko. Fundacja IUCN Poland. 11. Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach i oddziaływania na środowisko. Komentarz. Gruszecki K. Wydawnictwo: PRESSCOM Sp. z o.o. 2009. 12. Kwartalnik „Problemy ocen środowiskowych”, Wydawca: EKO-KONSULTMetody oceny:
zaliczenie ćwiczeń, 2 kolokwia, egzamin ustny.Uwagi:
Wykład 1: Instytucja oceny oddziaływania na środowisko i kontrola procesu inwestycyjnego.
Wykład 2: Typowe oddziaływania przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej na środowisko. Studium przypadków.
Wykład 3: Oceny oddziaływania przedsięwzięć w prawie międzynarodowym i wspólnotowym (Dyrektywa 85/337/EWG; 92/43/EWG; konwencja z Espoo)
Wykład 4: Uregulowania prawne związane z prewencyjną ochroną środowiska w inżynierii i gospodarce wodnej. Oceny oddziaływania na środowisko w prawie polskim.
Wykład 5: Strategiczne oceny oddziaływania na środowisko. Prognozy oddziaływania na środowisko projektów planów gospodarowania wodami.
Wykład 6: Postępowanie w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko
Wykład 7: Postępowanie w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Wykład 8: Postępowanie w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000.
Wykład 9: Transgraniczne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko.
Wykład 10: Rola i zakres konsultacji społecznych w ramach procedury OOS
Wykład 11: Rozprawa administracyjna jako element procesu uspołecznienia procedury OOS
Wykład 12: Systemy informacji środowiskowej i ich zastosowanie w OOS
Wykład 13: Narzędzia i metody wykonywania OOŚ. Dobre praktyki OOS.
Wykład 14: Raporty OOŚ dla wybranych przedsięwzięć gospodarki wodnej
Wykład 15: Repetytorium
Rodzaj i zakres ćwiczeń: ćwiczenia projektowe.
Ćwiczenie 1. Kwalifikowanie przedsięwzięć do oceny oddziaływania na środowisko. Ustalenie zakresu postępowania OOS.
Ćwiczenie 2. Identyfikacja oddziaływań, prognozowanie wielkości oddziaływań i ocena skutków środowiskowych. Ocena całościowa i wybór najlepszego wariantu.
Ćwiczenie 3. Opracowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
Ćwiczenie 4. Symulacja procedury konsultacji społecznych w ramach OOS (informowanie społeczeństwa, udostępnianie materiałów w, składanie wniosków i uwag, przeprowadzenie rozprawy administracyjnej).
Prowadzący wykłady: prof. dr hab. inż. Józef Sasik, dr hab. inż. Szymon Szewrański, dr inż. Bartosz Jawecki; dr inż. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak
Prowadzący ćwiczenia: dr hab. inż. Szymon Szewrański, dr inż. Bartosz Jawecki; dr inż. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak