ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS10303o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Genetyka i biotechnologia roślin
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Ewa Sawicka-Sienkiewicz
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student ma podstawową wiedzę o budowie DNA, zna zasady kodu genetycznego, rozumie biosyntezę białek. Zna prawa Mendla i umie wyjaśnić sprzężenie genów, crossing-over i podać ogólne zasady mapowania genów. Posiada podstawową wiedzę niezbędną do rozumienia rodzajów mutacji i ich wpływ na zmienność genetyczną. Zna podstawy biotechnologii, zastosowanie kultur in vitro i markerów molekularnych. Umie wyjaśnić sens ochrony zasobów genowych i organizacji banku genów. Student potrafi ocenić konieczność stosowania zasad bezpieczeństwa pracy w laboratorium zwłaszcza podczas korzystania z wyposażenia w aparaturę naukową i pracy z odczynnikami. Potrafi zaplanować zgodnie z wytycznymi system organizowania ochrony zasobów genowych, pozyskiwanie i ocenę oraz przechowywanie materiałów roślinnych.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Student ma świadomość ważności i rozumie procesy związane z rozwojem i zmiennością żywych organizmów, w tym wpływ na środowisko związków reagujących z nośnikiem informacji genetycznej DNA. Potrafi myśleć i działać na rzecz ochrony zasobów genowych doceniając znaczenie biotechnologii w naukach przyrodniczych. Ma świadomość potrzeby samokształcenia i dalszego doskonalenia pod względem poszerzania wiedzy i Przekazywania społeczeństwu zasad ochrony środowiska.

Wymagania wstępne: botanika, chemia, biochemia

Treści kształcenia: Genetyka to nauka o dziedziczności i zmienności. Poznanie zasad działania genów i sposobu dziedziczenia cech, identyfikacji i lokalizacji genów oraz indukowania mutacji umożliwia rozumienie otaczającego świata. Poznanie najnowszych osiągnięć z zakresu biotechnologii pozwala na poznanie metod prowadzących do zwiększania zmienności genetycznej, a w tym roli biotechnologii w ochronie i doskonaleniu form uprawnych.

Literatura: Gajewski W., Genetyka ogólna i molekularna 1987, PWN, Warszawa; Węgleński P. 2006. Genetyka molekularna. PWN, Drewa G., Ferenc T. 2003. Podstawy Genetyki dla studentów i lekarzy. Elsevier Urban & Partner Wrocław. Klug W.S., Cummings M.R., Spencer C.A.2006. Concepts of genetics. Pearson Education, Inc.,

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń, egzamin pisemny lub ustny, zasób wiedzy do zaliczenia: 60%

Uwagi: