Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RSSS10329f13Rok / Semestr:
2013/2014 letniNazwa:
Chemia zwiazków naturalnych pochodzenia roślinnegoKierunek:
Ochrona ŚrodowiskaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 0 / 0Prowadzący:
dr inż. Antoni SzumnyJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student poznaje budowę chemiczną, właściwości i zastosowanie ważniejszych związków chemicznych, pozyskiwanych z roślin. Potrafi przeprowadzić proces izolacji niektórych związków naturalnych. Poznaje powiązania, pomiędzy budową chemiczną związku a jego właściwościami farmakologicznymi. Poznaje skład i zastosowanie podstawowych ziół i przypraw.Kompetencje:
Student powinien poznać możliwości pozyskiwania związków naturalnych z podstawowych surowców farmakognostycznych oraz roślin przyprawowych.Wymagania wstępne:
chemia Treści kształcenia:
Wykład:
Związki naturalne: klasyfikacja, występowanie i zastosowanie. Metody izolowania związków naturalnych. Komercyjne wykorzystanie związków naturalnych. Związki naturalne w produktach codziennego użytku. Terpeny: podział, budowa i zastosowanie. Alkaloidy: podział, budowa, wykorzystanie w medycynie. Antocyjany i flawony – występowanie i właściwości biologiczne. Związki fenolowe, chinony i kumaryny – występowanie i właściwości. Nowoczesne, naturalne środki ochrony roślin. Feromony – podział i praktyczne wykorzystanie. Allelopatia – rodzaje, występowanie i znaczenie w uprawie roślin. Estry metylowe – synteza i zastosowanie.
Ćwiczenia:
Fermentacja alkoholowa. Izolowanie anetolu z anyżku. Wydzielanie kofeiny z kawy, herbaty i napojów typu Cola. Izolowanie nikotyny z tytoniu. Izolowanie piperyny z pieprzu czarnego. Wydzielanie i oznaczanie poziomu retinolu. Wydzielanie i oznaczanie poziomu witaminy C w różnych produktach. Izolowanie limonenu z pomarańczy. Destylacja z parą wodną na i oznaczanie składu olejkowych frakcji wybranych ziół. Synteza estrów metylowych.Literatura:
„Farmakognozja” Stanisław Kohlmunzer, PZWL 2003
„Naturalne związki organiczne” Aleksander Kołodziejczyk PWN 2006
„Chemia organicznych związków naturalnych”, Krystyna Dzierzbicka, Dariusz Witt, wyd. Politechniki Gdańskiej 2000
Metody oceny:
Przedmiot kończy się zaliczeniem na ocenę. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie ćwiczeń (sprawozdania) oraz materiału ćwiczeń.Uwagi: