ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RIPS10058o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Technologie Produkcji Roślinnej II
Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. Wiesław Wojciechowski, dr hab. Marek Liszewski
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Nabywa wiadomości związane z warunkami siedliskowymi, w których prowadzona jest produkcja roślin uprawnych. Opisuje uprawę roli pod poszczególne grupy roślin. Zapoznaje się z zespołem warunków i kolejno po sobie następujących działań mających na celu wytworzenie produktów roślinnych. Zaznajamia się z wymaganiami jakościowymi stawianymi przez przemysł dla produktów roślinnych. Zbiera wiadomości dotyczące zasad właściwego następstwa roślin. Umiejętności: Opracowuje karty technologiczne w uprawie roli dla wybranych gatunków roślin uprawnych. Rozróżnia rośliny w różnych fazach rozwojowych. Ocenia stan roślin pod wpływem zmiennych warunków siedliskowych oraz wyznacza plon teoretyczny na podstawie elementów struktury plonu. Konstruuje zmianowania zgodnie z zasadami rolnictwa integrowanego. Potrafi wykorzystać procesy chemiczne w technologiach produkcji.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Organizuje i prowadzi badania w zespole, docenia konieczność samodoskonalenia i potrzebę dokształcania, przestrzega zasady higieny i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania zabiegów uprawowych. Wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt.

Wymagania wstępne: fizyka, chemia oraz wybrane elementy z zakresu ekologii.

Treści kształcenia: Siedlisko roślin uprawnych, podstawy uprawy roli i jej uproszczenia, przygotowanie materiału siewnego i technologia siewu, ocena wschodów, pielęgnowanie, zbiór roślin. Technologia produkcji roślinnej jako zespół warunków i kolejno następujących po sobie działań mających na celu wytworzenie produktów roślinnych (plonów). rejonizacja uprawy odmian, biologia rozwoju roślin uprawnych, elementy struktury plonu.

Literatura: 1. Świętochowski B. i in.: Ogólna Uprawa Roli i Roślin. PWRiL, Warszawa 1996. 2. Krężel R., Parylak D., Zimny L.: Zagadnienia uprawy roli i roślin. AR Wrocław 1999. 3. Praca zbiorowa pod redakcją Z. Jasińskiej i A. Koteckiego: Szczegółowa Uprawa Roślin, cz.1, 2. AR Wrocław 2003

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: egzamin pisemny (pytania otwarte) + zaliczenie ćwiczeń na podstawie kolokwium i wykonania projektu według założeń. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: ocena w terenie. Prace domowe w postaci projektów, obserwacja wykonawstwa, prezentacja ppt, Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach

Uwagi: