ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RIPS10068f13
Rok / Semestr: 2013/2014 letni
Nazwa: Technologiczna przeróbka biomasy
Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: Dr inż. Arkadiusz Dyjakon
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: posiada wiedzę w zakresie ekologii i zarządzania środowiskowego niezbędną do uwzględniania aspektów ochrony środowiska przy podejmowaniu decyzji i aktywności technologicznej. posiada wiedzę z zakresu procesów technologicznych w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz infrastruktury gospodarstwa wiejskiego. Umiejętności: posiada umiejętność projektowania nowych i nadzorowania istniejących procesów i systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych w zakresie inżynierii produkcji rolniczej. potrafi uwzględnić aspekty ekologiczne i ochrony środowiska przyrodniczego przy podejmowaniu decyzji i aktywności technologicznej.

Kompetencje: Ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie zarządzania i inżynierii produkcji rolniczej oraz rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie w celu doskonalenia umiejętności uzyskanych w trakcie studiów. Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za podjęte działania wpływające na kształtowanie i stan środowiska naturalnego. Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy w zakresie planowania i realizacji zadań związanych z zarządzaniem i inżynierią produkcji rolniczej.

Wymagania wstępne: Fizyka, Chemia, Termodynamika

Treści kształcenia: Biomasa stała jako źródło energii odnawialnej. Właściwości fizyczno-chemiczne biomasy w aspekcie wytwarzania energii. Technologie przeróbki biomasy (rozdrabnianie, peletowanie, brykietowanie, balotowanie i inne) oraz celowość ich stosowania. Wykorzystanie biomasy stałej dla celów energetycznych w gospodarstwach domowych i energetyce zawodowej. Certyfikacja i rozliczanie biomasy. Aspekty eksploatacyjne, ekologiczne, prawne i ekonomiczne podczas utylizacji biomasy, jako paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Literatura: 1. Kordylewski W. i inni: Spalanie i Paliwa, Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2008. 2. Dyjakon A., Luberański A., Szlachta J.: Energia z biomasy, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2013 3. Ścieżko M., Zieliński H.: Termochemiczne przetwórstwo węgla i biomasy, IChPW, Zabrze 2003 4. Ściążko M. Pronobis M., Zuwała J.: Współspalanie biomasy i paliw alternatywnych w energetyce, IChPW, Zabrze 2007 5. Frączek J. (red) i inni: Produkcja biomasy na cele energetyczne, PTIR, Kraków 2010 6. Frączek J. (red) i inni: Przetwarzanie biomasy na cele energetyczne, PTIR, Kraków 2010 7. Rybak W.: Spalanie i współspalanie biopaliw stałych, Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2006 8. Bocian P., Golec T., Rakowski J. 2010. Nowoczesne technologie pozyskiwania i energetycznego wykorzystania biomasy. BiOB, Warszawa 2010 9. Ściążko M., Zuwała J., Pronobis M.: Zalety i wady współspalania biomasy w kotłach energetycznych na tle doświadczeń eksploatacyjnych pierwszego roku współspalania biomasy na skalę przemysłową, Energetyka i Ekologia, Marzec 2006, s. 207-220 10. Król D., Łach J., Poskrobko S.: O niektórych problemach związanych z wykorzystaniem biomasy nieleśnej w energetyce. Energetyka i Ekologia, Styczeń 2010, ss. 53-62. 11. Kotowicz J., Bartela Ł.: Energetyczne wykorzystanie biomasy drzewnej - przegląd technologii. Rynek Energii, nr 6, 2007.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: zaliczenie kolokwium pisemnego, zaliczenie wszystkich zadań podczas realizacji ćwiczeń rachunkowych i laboratoryjnych. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: analiza wyników i interpretacja zebranych danych. Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna, praca w grupie, świadomość ekologiczna, poszanowanie dla praw autorskich, odpowiedzialność za wykonywane zadanie, sumienność w przygotowaniu do realiza

Uwagi: