ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IGS10272o13
Rok / Semestr: 2013/2014 letni
Nazwa: Podstawy planowania przestrzennego
Kierunek: Geodezja i Kartografia
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 15 / 0
Prowadzący: dr inż. Maria Hełdak
Język: polski
Course in Polish with possibility of individual support in English

Efekty kształcenia: Wiedza Student ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną w zakresie gospodarki przestrzennej, a także mechanizmów ochrony gruntów rolnych i leśnych stosowanych w planowaniu przestrzennym; ma podstawową wiedzę niezbędną do zrozumienia społecznych i pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej i administracyjno – prawnej z zakresu zasad projektowania urbanistycznego oraz podstaw prawnych systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce. Student zna metody, narzędzia dotyczące zasad pobierania opłat planistycznej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ma podstawową wiedzę o systemie prawnym w zakresie planowania przestrzennego w Polsce, zna hierarchię dokumentów planistycznych i sposób ich tworzenia, zna zasady partycypacji społecznej w procesie ich tworzenia. Student po ukończeniu kursu powinien znać obszary wykorzystania gospodarki przestrzennej w gospodarce nieruchomościami. Umiejętności Potrafi oszacować przybliżone skutki ekonomiczne podejmowanych działań w przestrzeni poprzez wskazanie potencjalnej wysokości opłat planistycznej – rozróżnia i wskazuje stany planistyczne nieruchomości, szczególnie dla potrzeb gospodarki nieruchomościami, podziałów nieruchomości, wyceny nieruchomości, zarządzania i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Student potrafi pozyskać informacje z literatury oraz baz danych niezbędnych do prac projektowych w zakresie geodezji i gospodarki przestrzennej oraz potrafi przedstawić prezentację ustną dotyczącą szczegółowych zagadnień projektowych z zakresu planowania przestrzennego. Kompetencje społeczne (postawy) Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki podjętych decyzji przestrzennych, w tym wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo i związaną z tym odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role. Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z planowaniem różnych funkcji w przestrzeni. Ma świadomość roli społecznej absolwenta uczelni technicznej, a zwłaszcza rozumie potrzebę formułowania i przekazywania społeczeństwu wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej.

Kompetencje:

Wymagania wstępne: podstawy prawa

Treści kształcenia: Przestrzeń (definicje, cechy). System gospodarki przestrzennej. Podstawy prawne gospodarki przestrzennej. Polityka przestrzenna w kraju, w województwie, w gminie. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Rola dokumentu w polityce przestrzennej gminy, treść oraz zasady sporządzania Studium. Rola i znaczenie planu miejscowego oraz obszary wykorzystywania planu w gospodarce przestrzennej i w gospodarce nieruchomościami. Treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skala rysunku planu. Tryb opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wpływ ustaleń planu na wartość nieruchomości. Opracowania dodatkowe w procedurze sporządzania planu miejscowego: opracowanie ekofizjograficzne, prognoza wpływu ustaleń planu na środowisko, prognoza skutków finansowych uchwalenia m.p.z.p, wniosek rolny. Gospodarka przestrzenna w gminie bez obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ochrona gruntów rolnych i leśnych.Gospodarka ziemią w planowaniu obszarów wiejskich. Architektura krajobrazu wiejskiego.

Literatura: Literatura: Domański R.: Gospodarka przestrzenna. Warszawa 2002; Cymerman R. (red.): Podstawy planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego. Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2009.; Niewiadomski Z.: Zagospodarowanie przestrzenne. Prawo i praktyka. Warszawa 1999; Kwaśniak P.: Plan miejscowy w systemie zagospodarowania przestrzennego, Lexis Nexis, Warszawa 2011; Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Metody oceny: raporty z ćwiczeń, kolokwia, projekt, egzamin pisemny

Uwagi: