Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
MRS10047o13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Chorobotwórcze grzyby i organizmy grzybopodobneKierunek:
Medycyna roślinTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
dr hab. Krzysztof MatkowskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student ma podstawową wiedzę z zakresu biologii grzybów niezbędną do zrozumienia zależności między strukturą a funkcją na poziomie komórek, tkanek, pojedynczych organizmów i populacji grzybów; zna i opisuje podstawowe taksony należące do Protista, Chromista i Mycota, zna kryteria ich klasyfikacji; zna sposoby przystosowania organizmów do środowiska; zna i charakteryzuje najważniejsze grupy agrofagów; ma wiedzę o ich znaczeniu dla człowieka i środowiska. Student pozyskuje informacje z literatury, interpretuje je i formułuje wnioski, rozpoznaje i klasyfikuje podstawowe taksony i zespoły organizmów; w podstawowym zakresie posługuje się laboratoryjnymi technikami stosowanymi w medycynie roślin; zachowuje zasady bezpieczeństwa pracy w laboratorium i w terenie Kompetencje:
Student rozumie potrzebę uczenia się i dokształcania przez całe życie w zakresie problematyki związanej z ochroną roślin, rozumie społeczną wagę profilaktyki w podejmowania działań dotyczących utrzymania stanu zdrowotnego roślinWymagania wstępne:
Botanika, mikrobiologia Treści kształcenia:
Stanowisko grzybów w systemach naturalnych. Filogeneza i ontogeneza grzybów. Cytologia i morfologia. Podstawowe jednostki systematyczne grzybów i organizmów grzybopodobnych. Rola grzybów w biosferze. Grzyby mikoryzowe i ich rola w ekosystemach. Fizjologia i genetyka grzybów. Grzyby w medycynie i weterynarii. Grzyby patogeniczne dla roślin. Techniki laboratoryjnej hodowli grzybów.Literatura:
1. Szweykowska A., Szweykowski J. Botanika. T.1 i 2. PWN Warszawa, 2007.
2. Kochman J. Zarys mikologii dla fitopatologów. SGGW Warszawa, 1986.
3. Müller E., Loeffler W. Zarys mikologii. PWRiL Warszawa, 1987.
4. Carrol G.C., Wicklow D.T. The Fungal Community, its organization and role in the ecosystem. New York, M. Dekker, 1992.
5. Alexopoulos C.J., Mims C.W., Blackwell M. Introductory mycology. New York. Willey, 1996.
Metody oceny:
Wiedza: zaliczenie ćwiczeń i wykładów
Umiejętności: Ocena z pracy na zajęciach laboratoryjnych na podstawie sprawozdań.
Kompetencje społeczne: Ocena efektów pracy w zespole.
Uwagi: