ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS20101o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Torfowiska - zagrożenia, ekologia, ochrona
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: Dr hab. inż. Klara Tomaszewska prof. nadzw.
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student ma szeroką wiedzę o ekosystemie bagiennym. Zna typy torfowisk polskich i sposoby ich powstawania. Zna rośliny charakterystyczne dla torfowisk. Zna rolę torfowisk w przyrodzie. Jest świadom tego, co zagraża istnieniu torfowisk. Zna gospodarcze znaczenie torfu. Zna sposoby czynnej i biernej ochrony torfowisk. Ma wiedzę o wpływie różnych form działalności człowieka na torfowiska. Zna metody zdobywania najnowszych informacji dotyczących ochrony żywych elementów ekosystemów. Umiejętności: Umie dostosować odpowiednie metody badawcze do określenia stanu torfowisk polskich. Umie rozpoznawać typy torfowisk i podejmować decyzje dotyczące ich ochrony. Umie zdobywać wiadomości i interpretować je. Umie opisywać stan szaty roślinnej i ocenić stopień antropopresji.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Rozumie konieczność pracy w zespołach zwłaszcza interdyscyplinarnych. Wiedza o szacie roślinnej powoduje, że student ma świadomość odpowiedzialności za stan środowiska, jest świadom zmienności występującej w środowisku. Ma świadomość konieczności ustawicznego dokształcania się i pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony torfowisk.Przestrzega zasad poszanowania praw autorskich i ochrony intelektualnej.

Wymagania wstępne: Botanika; Gleboznawstwo

Treści kształcenia: Definicje torfowiska i torfu. Typy torfowisk innych stref klimatycznych. Warunki tworzenia się torfowisk. Rośliny i ekologia torfowisk wysokich i przejściowych oraz niskich. Torfowiska górskie i ich specyfika. Fitosocjologia torfowiska. Gleby hydrogeniczne. Palinologia i stratygrafia torfowisk. Rolnicze i pozarolnicze wykorzystanie torfowisk i torfu. Ochrona, zagrożenia i renaturyzacja torfowisk. Archeologia torfowisk

Literatura: Ilnicki P. 2002. Torfowiska i torf. Wyd. AR w Poznaniu Tobolski K. 2000. Przewodnik do oznaczania torfów i osadów jeziornych. Tobolski K. 2003. Torfowiska (na przykładzie Ziemi Świeckiej). Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Świecie.

Metody oceny: Wiedza: Egzamin pisemny Umiejętności: Ocena analizy i interpretacji zebranych informacji Kompetencje społeczne: Ocena poprawności doboru informacji, poszanowanie do praw autorskich i prawidłowa interpretacja w odniesieniu do ochrony środowiska

Uwagi: Przedmiot dla specjalizacji Ekologia i ochrona przyrody.