ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IPN10163o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Matematyka
Kierunek: Gospodarka Przestrzenna
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 18 / 18 / 0
Prowadzący: dr Mieczysław Chalfen
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Zna podstawowe definicje i wzory do obliczeń z zakresu algebry liniowej. Zna metody obliczania wyznacznika macierzy i macierzy odwrotnej. Zna kilka metod rozwiązania dowolnego układu równań liniowych. Zna działania na wektorach w przestrzeni trójwymiarowej. Zna podstawowe pojęcia rachunku różniczkowego i całkowego funkcji jednej zmiennej. Zna zasady całkowania przez części i przez podstawienie. Umiejętności Potrafi wykorzystać metody rachunku macierzowego do rozwiązania dowolnego układu równań liniowych. Umie wykorzystać rachunek macierzowy do rozwiązania zadań z geometrii analitycznej w przestrzeni. Potrafi wykorzystać rachunek różniczkowy do badania przebiegu funkcji. Umie wykorzystać rachunek całkowy do obliczeń wielkości geometrycznych.

Kompetencje: Kompetencje społeczne ( postawy ) Student docenia konieczność precyzyjnego formułowania problemu i dobierania odpowiednich technik obliczeniowych do jego rozwiązania. Docenia rolę nauk ścisłych w zarządzaniu środowiskiem i gospodarowania przestrzenią.

Wymagania wstępne: brak

Treści kształcenia: Rachunek macierzowy. Wyznaczniki. Macierz odwrotna. Układy równań liniowych – tw. Cramera i Kroneckera-Capellego. Metoda eliminacji Gaussa. Geometria analityczna na płaszczyźnie i w przestrzeni. Rachunek wektorowy. Równanie płaszczyzny i prostej. Powierzchnie i krzywe stopnia drugiego. Elementy rachunku różniczkowego. Granica ciągu i funkcji. Pochodna funkcji. Asymptoty. Badanie przebiegu funkcji. Rachunek całkowy i zastosowania w geometrii.

Literatura: T. Jurlewicz, Z. Skoczylas, Algebra liniowa I, Politechnika Wrocławska. M. Gewret, Z. Skoczylas, Analiza matematyczna I, II, Politechnika Wrocławska. W. Krysicki, L. Włodarski, Analiza matematyczna w zadaniach, I, II, PWN 1996. G. M. Fichtenholtz, Rachunek różniczkowy i całkowy.

Metody oceny: zaliczenie ćwiczeń na podstawie 4 kolokwiów, egzamin pisemny

Uwagi: