ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IISS10095o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Ochrona środowiska
Kierunek: Inżynieria Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Ma ogólną wiedzę o na temat abiotycznych i biotycznych składników środowiska naturalnego oraz procesów w nim zachodzących; zna podstawowe pojęcia z zakresu degradacji i ochrony wód, gleb, powietrza, bioróżnorodności, gospodarki odpadami, hałasu; rozumie procesy, zjawiska i interakcje występujące w środowisku, a także zna zagrożenia i skutki zanieczyszczenia środowiska naturalnego; rozumie znaczenie działań technicznych, ekonomicznych i prawnych w kształtowaniu i ochronie środowiska, a także identyfikuje organy ochrony środowiska; ma wiedzę o roli i znaczeniu środowiska przyrodniczego i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej oraz o jego zagrożeniach. Umiejętności Umie określić stan otaczającego go środowiska oraz praktycznie zastosować odpowiednie normy i standardy niezbędne do prawidłowej oceny stanu środowiska; potrafi określać zagrożenia dla środowiska i wskazać potencjalne środki oraz metody przeciwdziałania tym zagrożeniom; potrafi określić działania niezbędne do utrzymania jego dobrego stanu lub poprawy w sytuacji zanieczyszczenia i degradacji środowiska; potrafi wskazać wpływ zanieczyszczeń środowiska i hałasu na zdrowie człowieka; wskazuje przedsięwzięcia i środki techniczne w ochronie środowiska oraz sposoby gospodarowania odpadami; umie skutecznie realizować prawo dostępu do informacji o środowisku i jego ochronie; potrafi zidentyfikować konflikt społeczny na tle ekologicznym i podjąć działania w celu jego rozwiązania lub zminimalizowania skutków.

Kompetencje: Wykazuje zrozumienie znaczenia ochrony środowiska dla rozwoju społeczeństwa; ma świadomość odpowiedzialności za racjonalne i efektywne gospodarowanie zasobami środowiska.

Wymagania wstępne: biologia i ekologia, fizyka i chemia gleb, prawo, meteorologia i hydrologia

Treści kształcenia: Pojęcie środowiska i jego ochrony. Historia ochrony środowiska i współczesne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, koncepcja zrównoważonego rozwoju. Przyrodnicze aspekty ochrony środowiska (ochrona biosfery, krajobrazu, ekosystemu, biocenozy, różnorodności gatunkowej, równowaga ekologiczna). Ochrona atmosfery (efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, smog kwaśny i fotochemiczny). Ochrona hydrosfery (zanieczyszczenia wód, eutrofizacja, środki techniczne, ekonomiczne i prawne w ochronie wód). Ochrona kopalin i litosfery (rodzaje oddziaływań na litosferę, trwałość użytkowania zasobów kopalin). Ochrona gleb (typy degradacji, zagrożenia gleb w Polsce). Ochrona lasów (zagrożenia, sposoby i środki ochrony lasów). Wpływ zanieczyszczeń środowiska i hałasu na zdrowie człowieka. Gospodarowanie odpadami i oddziaływanie odpadów na środowisko. Przedsięwzięcia i środki techniczne w ochronie środowiska (koncepcja czystych technologii, odnawialne źródła energii). Elementy toksykologii (trucizny i toksyny, radioaktywność, eliminowanie zanieczyszczeń z ustroju). Konflikty społeczne na tle ekologicznym (typologia i rozwiązywanie). Dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie. Polityka ekologiczna państwa oraz aspekty prawne i ekonomiczne ochrony środowiska.

Literatura: 1. Degradacja, ochrona i rekultywacja gleb. Baran Z., Turski R., Wyd. AR w Lublinie 1996. 2. Ekologia roślin. Bioróżnorodność, ochrona przyrody i ochrona środowiska. Krystyna Falińska, Wydawnictwo PWN 2004. 3. Gleboznawstwo, Zawadzki S. PWRiL, Warszawa 1999. 4. Ochrona gleb i rekultywacja terenów zdegradowanych. Karczewska A. Wyd. UP we Wrocławiu 2008. 5. Ochrona i rekultywacja środowiska. Maciak F. Wyd. SGGW w Warszawie 1995. 6. Niekonwencjonalne źródła energii. Szlachta J. (red.) Wyd. Akad. Rol. We Wrocławiu. 1999. 7. Ochrona środowiska naturalnego. Zdzisław Chłopek, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Wrzesień 2002. 8. Ochrona środowiska w działalności gospodarczej. Janina Ciechanowicz-McLean, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis 2003. 9. Ochrona środowiska. Kazimierz Górka, Bazyli Poskrobko, Wojciech Radecki, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne 2001. 10. Ochrona wód i gleb. Julian Paluch, Krzysztof Pulikowski, Mieczysław Trybała, Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Wrocław 2001. 11. Toksykologia środowiska. Aspekty chemiczne i biochemiczne. Stanley E. Manahan, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010. 12. Woda. Zasoby, degradacja, ochrona. Wojciech Chełmicki, Wydawnictwo Naukowe PWN 2002. 13. Wprowadzenie do inżynierii i ochrony środowiska. Tom 1 i 2. Zarzycki R., Imbierowicz M. Stelmachowski M., Wydawnictwo Naukowo- Techniczne, Warszawa 2007. 14. Ochrona środowiska przed drganiami i hasłem. Zbigniew Engel Wydawnictwo PWN, 2001. 15. Zagrożenia, ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczorolniczego. Praca zbiorowa pod redakcją Stanisława Bieszczada i Jerzego Soboty, Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Wrocław 1999.

Metody oceny: zaliczenie projektu, 1 kolokwium, egzamin (zaliczenie) pisemny

Uwagi: Program przedmiotu: Wykład 1: Środowisko i jego elementy, pojęcie ochrony środowiska. Wykład 2: Historia ochrony środowiska i współczesne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, koncepcja zrównoważonego rozwoju. Wykład 3: Przyrodnicze aspekty ochrony środowiska. Wykład 4: Zanieczyszczenie i ochrona atmosfery. Wykład 5: Zanieczyszczenie i ochrona hydrosfery. Wykład 6: Ochrona kopalin i litosfery. Wykład 7: Zanieczyszczenie i ochrona gleb. Wykład 8: Degradacja i ochrona lasów. Wykład 9: Wpływ zanieczyszczeń środowiska i hałasu na zdrowie człowieka. Wykład 10: Odpady – gospodarowanie odpadami i oddziaływanie odpadów na środowisko. Wykład 11: Odnawialne źródła energii i czyste technologie. Wykład 12: Elementy ekotoksykologii. Wykład 13: Konflikty społeczne na tle ekologicznym. Wykład 14: Dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie. Wykład 15: Polityka ekologiczna państwa oraz aspekty prawne i ekonomiczne ochrony środowiska. Rodzaj i zakres ćwiczeń: ćwiczenia projektowe. Projekt raportu o stanie środowiska na zadanym terenie, obejmujący: Ćwiczenia 1-5: ocenę stanu i źródeł zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego oraz wskazanie rozwiązań i działań mających na celu ochronę atmosfery; Ćwiczenia 6-10: ocenę stanu i źródeł zanieczyszczenia wód powierzchniowych oraz wskazanie rozwiązań i działań mających na celu ochronę wód; Ćwiczenia 11-15: ocenę stanu zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi, przyczyny degradacji gleb oraz sposoby ich rekultywacji i ochrony.