Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RIPS10010o14Rok / Semestr:
2014/2015 zimowyNazwa:
FizykaKierunek:
Zarządzanie i Inżynieria ProdukcjiTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr Romuald ŻyłkaJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Posiada wiedzę ogólną z zakresu fizyki dostosowaną do kierunku studiów. Ma ogólną wiedzę na temat zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w biosferze dostosowaną do kierunku studiów. Ma podstawową wiedzę na temat czynników i możliwości kształtowania środowiska dostosowaną do kierunku studiów. Posiada znajomość podstawowych technik, metod, narzędzi i aparatury pomiarowej pozwalających na kontrolowanie i monitorowanie zmian i procesów zachodzących w środowisku.
Umiejętności:
Posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia oraz wykorzystania informacji z dziedziny fizyki na potrzeby opisu zjawisk i procesów zachodzących w środowisku. Wykazuje umiejętność precyzyjnego porozumiewanie się z wykorzystaniem wielkości fizycznych oraz ich jednostek miary. Pod nadzorem opiekuna potrafi wykonywać proste zadanie badawcze z zastosowaniem różnych technik pomiarowych. Posiada umiejętność identyfikacji i przeprowadzenia standardowej analizy badanych zjawisk. Posiada umiejętność tworzenia sprawozdań i raportów z przeprowadzonych badań i przedstawiania ich wyników w formie tabel i wykresówKompetencje:
Potrafi pracować w grupie. Potrafi określić priorytety i wyznaczyć harmonogram zadań służące realizacji określonego zadania. Ma świadomość potrzeby dokształcania i samodoskonalenia w zakresie nauk podstawowych.Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Podstawy mechaniki klasycznej, mechanika płynów, ruch drgający, fale, elementy fizyki współczesnej, elementy fizyki jądrowej, teoria kinetyczno molekularna gazów, zasady termodynamiki.Literatura:
1. Podstawy fizyki. David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker.
2. Fizyka. Robert Resnick, David Halliday.
3. Elementy fizyki, biofizyki i agrofizyki. Stanisław Przestalski.
4. Laboratorium fizyki, biofizyki i agrofizyki. Praca zbiorowa pod redakcją Haliny Kleszczyńskiej, Mieczyslawa Kiliana i Janiny Kuczery.Metody oceny:
Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń (wykonanie oraz zaliczenie wymaganej liczby ćwiczeń laboratoryjnych), egzamin pisemny (może być forma testowa) oraz pisemno ustny w 2 terminie. Zaliczenie przedmiotu przy poziomie wiedzy co najmniej 60%. Zaliczenie przedmiotu wymaga uzyskania zaliczenia z ćwiczeń oraz zdania egzaminu. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną ocen z zaliczenia ćwiczeń i egzaminu.Uwagi: