ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHN20179o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Planowanie i organizacja pracy hodowlanej
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 8 / 16 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Andrzej Filistowicz, mgr inż Katarzyna Walkowiak
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student: W1 - ma rozszerzoną wiedzę o biologii i szczegółową wiedzę z zakresu produkcji zwierzęcej [BH2_W01, R2A_W01; BH2_W06, R2A_W03]; W2 - zna nowoczesne techniki wykorzystywane w hodowli zwierząt [BH2_W10, R2A_W05]. Umiejętności: Student: U1 - posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia, analizy i twórczego wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z dokumentacji hodowlanej [BH2_U01, R2A_U01]; U2 - samodzielnie planuje systemy hodowli dowolnego gatunku zwierząt [BH2_U05, R2A_U05].

Kompetencje: Student: K1 - rozumie potrzebę podnoszenia kwalifikacji przez całe życie i podnoszenia kompetencji zawodowych w zakresie hodowli zwierząt, potrafi współpracować w grupie [BH2_K01, R2A_K01; BH2_K07, R2A_K07].

Wymagania wstępne: Ukończenie studiów pierwszego stopnia.

Treści kształcenia: Cele hodowli, kryteria wyboru strategii hodowlanych, ekonomiczne aspekty doskonalenia, techniki przepływu genów w populacji, praca hodowlana w stadzie i dużej populacji, biotechniki wspomagające pracę hodowlaną, selekcja wspomagana markerami, usuwanie nosicieli niekorzystnych genów, metody konstruowania programów hodowlanych, optymalizacja biologiczna i ekonomiczna procesu doskonalenia, analiza konwencjonalnych i niekonwencjonalnych programów hodowlanych.

Literatura: 1. Filistowicz A.: Planowanie i organizacja pracy hodowlanej. AR we Wrocławiu, 1986. 2. Planowanie i organizacja hodowli zwierząt gospodarskich. Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Filistowicza. Wyd. AR we Wrocławiu, 2004. 3. Strabel T., Rzewuska K.: Planowanie i organizacja pracy hodowlanej. Wyd. UP w Poznaniu, 2010.

Metody oceny: Na ćwiczeniach są zweryfikowane wiadomości W1 i W2 na podstawie dwukrotnie przeprowadzonego sprawdzianu pisemnego na ocenę (45 min.). Na każdym z nich przewidziane są 4 pytania (opisowe i problemowe) obejmujące zagadnienia omawiane na wykładach i ćwiczeniach. Aby zaliczyć sprawdzian trzeba uzyskać co najmniej 60% punktów (odpowiedź na kazde pytanie oceniana jest w skalo od 0 do 5 punktów). Oceniane są umiejętności U1 i U2 przez sprawdzenie poprawności zadań realizowanych za pomocą programów Genup i SelAktion. Również ocenian jest kompetencja K1 na ćwiczeniach wymagających pracy w zespołach. Zaliczenie przedmiotu na podstawie średniej oceny z ćwiczeń i wykładów. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie średniej 3,0 ze wszystkich założonych efektów kształcenia.

Uwagi: