ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS10159f14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Mikologia
Kierunek: Biologia
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr Krzysztof Matkowski
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student: W1 - opisuje budowę grzybów i organizmów grzybopodobnych. Wyjaśnia zmiany ewolucyjne w ich budowie w kontekście zmieniających się warunków środowiskowych [KB_W06]; W2 - ma ogólną wiedzę o budowie i funkcjach życiowych organizmów należących do Protozoa, Chromista i Mycota [KB_W06]; W3 - zna sposoby rozmnażania grzybów. [KB_W08; KB_W07]; W4 - zna podstawy ekologii grzybów i rozumie mechanizmy ich oddziaływania na drobnoustroje, organizmy wyższe i środowisko nieożywione [KB_W07; KB_W15]. Umiejętności: Student: U1 - prawidłowo obsługuje wyposażenie laboratorium mikologicznego i bezpiecznie pracuje z materiałem biologicznym stanowiącym potencjalne zagrożenie dla zdrowia [KB_U06; KB_U12]; U2 - ma opanowane podstawowe metody hodowli grzybów i techniki mikroskopowania [KB_U12]; U3 - rozróżnia główne taksony i formy grzybów i organizmów grzybopodobnych [KB_U10]; U4 - przeprowadza w warunkach laboratoryjnych obserwacje cykli życiowych organizmów należących do Protozoa, Chromista i Mycota [KB_U07].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Student: K1 - rozumie skutki zjawisk mikrobiologicznych w przyrodzie [KB_K06]; K2 - ma świadomość odpowiedzialności za zadania wspólnie realizowane w zespole [KB_K02]; K3 - jest świadomy znaczenia bioróżnorodności i aktywnie propaguje jej ochronę, przejawiając dbałość o jakość i przyszłość środowiska naturalnego[KB_K04]; K4 - wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt [KB_K08]; K5 rozumie ważność przestrzegania zasad BHP w związku z powszechnym występowaniem grzybów [KB_K09].

Wymagania wstępne: botanika

Treści kształcenia: Stanowisko grzybów w systemach naturalnych. Filogeneza i ontogeneza grzybów. Cytologia i morfologia. Podstawowe jednostki systematyczne grzybów i organizmów grzybopodobnych. Rola grzybów w naturze. Porosty i ich rola w ekosystemach. Fizjologia i genetyka grzybów. Grzyby w medycynie i weterynarii. Grzyby patogeniczne dla roślin. Hodowla grzybów.

Literatura: 1. Szweykowska A., Szweykowski J. : Botanika, systematyka. PWN, Warszawa 2010; 2. Marcinkowska J. Oznaczanie rodzajów grzybów ważnych w patologii roślin. SGGW, Warszawa 2003; 3. Kochman J.: Zarys mikologii dla fitopatologów. SGGW Warszawa, 1986. 4. Müller E., Loeffler W.: Zarys mikologii. PWRiL Warszawa, 1987. 5. Wójciak H.: Porosty, mszaki i paprotniki. Flora Polska. Multico Warszawa, 2007.

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń: 2 pisemne sprawdziany na ocenę, jedna ocena na podstawie ustnych wypowiedzi i aktywności na zajęciach. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału w sposób wyznaczony przez nauczyciela. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen. Zaliczenie przedmiotu: studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje pisemny test (30 pytań). Zaliczenie trwa 45 min. Jeśli test

Uwagi: