Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RIPS10011o14Rok / Semestr:
2014/2015 letniNazwa:
Projektowanie inżynierskie i grafika inżynierska IKierunek:
Zarządzanie i Inżynieria ProdukcjiTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
Dr hab. inż. Bogdan Stępień, Dr inż. Arkadiusz DyjakonJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
posiada podstawową wiedzę z zakresu wykorzystania technik kreślarskich oraz komputerowego programu graficznego służącego do wspomagania przy projektowaniu procesów technologicznych i systemów produkcyjnych. Posiada podstawową wiedzę z zakresu projektowania inżynierskiego i komputerowej grafiki inżynierskiej obejmującą rysunek techniczny oraz schematy części maszyn i złożonych układów technicznych. Posiada podstawową wiedzę z zakresu informatyki obejmującej komputerowe wspomaganie prac inżynierskich i projektowania CAD. Posiada podstawową wiedzę z zakresu procesów projektowo – konstrukcyjnych. Wyjaśnia zasady konstrukcji urządzeń technicznych. Samodzielnie rozwiązuje zagadnienia techniczne projektując proste urządzenia, zawierające połączenia śrubowe, wały, wpusty itp.
Umiejętności:
Posiada umiejętność projektowania nowych systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych w zakresie inżynierii produkcji rolniczej w oparciu o komputerowy program graficzny. Ma umiejętność projektowania obiektów i procesów technicznych z uwzględnieniem grafiki inżynierskiej z zastosowaniem komputerowego wspomagania, oraz praktyczną umiejętność czytania rysunków i schematów maszyn, urządzeń i układów technicznych. Ma umiejętność korzystania z komputerowego wspomagania prac inżynierskich do rozwiązywania zadań technicznych przy uwzględnieniu aspektu samokształcenia się polegającego na pozyskiwaniu niezbędnych informacji z literatury, bazy danych i innych źródeł oraz ich odpowiedniej interpretacji i aplikacji w grafice inżynierskiej. Potrafi samodzielnie rozwiązywać proste zadania techniczne. Posiada umiejętność doboru typowych elementów łącznych do projektowanych urządzeń. technicznych. Rozróżnia metody tworzenia koncepcji i potrafi z nich korzystać. Szacuje koszty i nakłady w ponoszone w trakcie procesu projektowania.Kompetencje:
Ma świadomość ważności dokształcania i samodoskonalenia w zakresie komputerowego wspomagania prac oraz projektowania prostych urządzeń w inżynierii produkcji rolniczej oraz rozumie potrzebę ciągłego uczenia się w celu doskonalenia umiejętności uzyskanych w trakcie studiów. Potrafi pracować w charakterze osoby odpowiedzialnej za końcowy wynik pracy czy części powierzonego zadania w zakresie grafiki inżynierskiej i ma świadomość wpływu swojej pracy na bezpieczeństwo ludzi i utrzymanie produkcji.Wymagania wstępne:
Podstawy informatyki, Podstawy rysunku technicznegoTreści kształcenia:
Kształcenie w ramach przedmiotu w semestrze 2. obejmuje wiedzę z zakresu rysunku technicznego maszynowego oraz podstaw obsługi komputerowego programu graficznego AutoCAD 2011.Literatura:
1. Jaskulski A. 2010. AutoCAD 2011/LT2011+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D. PWN Warszawa
2. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT Warszawa, 2009
3. Lewandowski T.: Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników, WSIP, Warszawa 2008
4. Kacprzyk Z., Pawłowska B.: Komputerowe wspomaganie projektowania. Podstawy i przykłady, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2012
5. Folęga P., Czech P. Wojnar G.: Wybrane zagadnienia teoretyczne z grafiki inżynierskiej, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2008
6. Suseł M., Makowski K.: Grafika inżynierska z zastosowaniem programu AutoCAD, Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 2005
7. Czech P., Wojna G., Folga P.: Podstawy komputerowego zapisu konstrukcji z wykorzystaniem środowiska AutoCAD, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2008
8. Susel M.: Komputerowa grafika inżynierska. Zbiór zadań. Oficyna Wydawnicza PWr, Wrocław 1999
9. Czepiec J.: AutoCAD. Ćwiczenia praktyczne 2D, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2011
10. Dietrich M. – red., tytuł: Podstawy Konstrukcji Maszyn, WNT Warszawa, rok: 1999
11. Dziama A., tytuł: Metodyka konstruowania maszyn , wydawnictwo: PWN, Warszawa, rok: 1985
12. Osiński Z. (praca zbiorowa), tytuł: Podstawy konstrukcji maszyn, wydawnictwo: PWN Warszawa, rok: 2003
13. Beitz G., tytuł: Nauka konstruowania, wydawnictwo: WNT, Warszawa, rok: 1984
Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: zaliczenie wszystkich praktycznych zadań rysunkowych bazując na przygotowaniu teoretycznym, zaliczenie z elementarnego posługiwania się technikami kreślarskimi oraz podstawowej obsługi graficznego programu komputerowego CAD. Zaliczenie obu projektów będących przedmiotem zajęć projektowych w drugim semestrze.
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: poprawne wykonanie zadań rysunkowych. Biegłość w posługiwaniu się narzędziami kreślarskimi orUwagi: