ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BIS10019o14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Biologia Molekularna
Kierunek: Bioinformatyka
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 25
Prowadzący: prof. dr hab. Barbara Kosowska
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza: - zna metody i techniki biologii molekularnej stosowane w różnych dyscyplinach biologii: ewolucji molekularnej, inżynierii komórkowej i genetycznej, transgenizacji roślin i zwierząt, klonowania reprodukcyjnego oraz terapeutycznego, terapii genowej [BI_W04, BI_W07, BI_W08, BI_W09, BI_W11, BI_W16]. Umiejętności: - potrafi posługiwać się podstawowymi technikami molekularnymi, takimi jak: izolacja DNA z krwi i innych tkanek, technika PCR, elektroforeza na żelu agarozowym i poliakrylamidowym, analiza RFLP, sekwencjonowanie genów, archiwizacja wyników analizy RFLP i sekwencjonowania, komputerowa obróbka danych w celu ich praktycznego wykorzystania [BI_U02, BI_U05, BI_U06, BI_U09, BI_U12]. Kompetencje społeczne: - ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane w laboratorium zadania oraz wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt [BI_K02, BI_K03, BI_K07].

Kompetencje: Ukończenie kursu umożliwia pracę w laboratorium biologii molekularnej, a także prowadzenie badań, w tym bioinformatycznych z zakresu pozyskiwania danych z DNA, RNA, sekwencji aminokwasowych z zastosowaniem podstawowych technik molekularnych.

Wymagania wstępne: biochemia, biologia komórki, genetyka

Treści kształcenia: Filogenetyka i ewolucja molekularna, genoterapia chorób genetycznych, wirusowych i nowotworowych, przeprogramowanie komórek, amyloidozy i białka amyloidogenne, metody i techniki transgenizacji organizmów, klonowanie reprodukcyjne i terapeutyczne.

Literatura: Brown T.: Genomy. Wyd. Naukowe PWN. Warszawa. 2009 Węgleński P.: Genetyka molekularna Wyd.Naukowe PWN. Warszawa. 2008 Alberts B. i wsp.Podstawy biologii komórki. Praca zbiorowa.Wyd. Nauk. PWN. Warszawa. 2005

Metody oceny: Zaliczenie przedmiotu:studenta, który zaliczył ćwiczenia, obowiązuje pisemny egzamin, podczas którego powinien odpowiedzieć na pytania przedstawione w formie zagadnień do rozwiązania. Jeśli egzamin nie zostanie zaliczony w pierwszym terminie, student ma prawo ponownie go zdawać w drugim terminie. Zaliczenie ćwiczeń: bieżąca ocena (na podstawie ustnych wypowiedzi) postępów w nauce i aktywności. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen.

Uwagi: