ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IBN10299f14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Mechanizacja prac w obiektach rolniczych
Kierunek: Budownictwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 18 / 15 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. inż. Edward Hutnik
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Zna przeznaczenie oraz budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do mechanizacji prac w obiektach rolniczych, zna kryteria doboru urządzeń do budynków inwentarskich, zna zasady instalacyjno-montażowe urządzeń stacjonarnych, rozumie zasady wyposażenia stałego oraz zasady rozmieszczania maszyn i urządzeń, wie, że te same prace w budynkach inwentarskich mogą być wykonywane przy zastosowaniu różnych maszyn i urządzeń. Umiejętności: Potrafi określić poziom i wskaźnik zmechanizowania prac, umie wskazać czynności łatwe i trudne do zmechanizowania, potrafi wykazać wpływ zastosowanych urządzeń na rozwiązania budowlane oraz na rozplanowanie obiektów towarzyszących, umie dobrać urządzenia do budynków inwentarskich i towarzyszących.

Kompetencje: Wykazuje zrozumienie znaczenia mechanizacji w nowoczesnych budynkach rolniczych, rozumie, wpływ stopnia zmechanizowania na wydajność pracy i stopień uciążliwości wykonywania danej pracy przez zatrudnionych ludzi, zdaje sobie sprawę z oddziaływania poziomu mechanizacji na nakłady i koszty pracy ludzkiej oraz koszty produkcji zwierzęcej, potrafi sobie wyobrazić oddziaływanie ilości maszyn i urządzeń na wzrost kosztów inwestycyjnych obciążających ekonomiczność danego obiektu lub fermy, wykazuje zrozumienie wpływu mechanizacji na koncentrację produkcji zwierzęcej.

Wymagania wstępne: Produkcja rolnicza (działy wybrane), budownictwo ogólne.

Treści kształcenia: Kryteria doboru urządzeń. Sposoby przeróbki pasz. Urządzenia do przeróbki pasz okopowych, objętościowych i treściwych. Urządzenia mobilne i stacjonarne do zadawania pasz w obiektach dla bydła. Wpływ zastosowanych urządzeń na rozwiązania funkcjonalne budynków inwentarskich. Poidła dla zwierząt inwentarskich. Urządzenia do przygotowania preparatów mleko zastępczych oraz urządzenia do odpajania cieląt. Automatyczne stacje żywieniowe. Linie technologiczne do zadawania pasz suchych (sypkich i granulowanych) oraz do przygotowania i zadawania pasz płynnych. Automatyzacja zadawania i dozowania pasz. Dojarki bańkowe i przewodowe. Dojarnie z dojem indywidualnym i grupowym. Organizacja doju. Wstępna obróbka mleka. Schładzalniki bańkowe i zbiornikowe. Maszyny i urządzenia do usuwania i zagospodarowania odchodów. Urządzenia do mechanizacji produkcji drobiarskiej przy chowie podłogowym., klatkowym i alternatywnym. Automatyzacja prac. Urządzenia do procesów magazynowych. Podnośniki, przenośniki i wózki (paletowe, podnośnikowe, specjalne). Wpływ wymogów zmechanizowanych procesów magazynowych na wytyczne do projektowania przestrzeni składowych. Maszyny i urządzenia ogólnego przeznaczenia. Zasady rozmieszczania urządzeń. Zasady instalacyjno-montażowe urządzeń stacjonarnych.

Literatura: 1. Kowalik W., Lebiedowicz W., i inn.: Mechanizacja produkcji zwierzęcej. Wyd. AR Lublin, 1999. 2. Koprysz K., Roszkowski H., Zdun K.: Maszyny i urządzenia do produkcji zwierzęcej. Wyd. SGGW, Warszawa 1994. 3. Kuczewski J., Waszkiewicz Cz.: Mechanizacja Rolnictwa. T II. Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wyd. SGGW, Warszawa 1994. 4. Romaniuk W., Myczko A.: Nowoczesne rozwiązania technologiczne obór dla gospodarstw rodzinnych. Wyd. SGGW, Warszawa 1997. 5. Szlachta J., Szewczyk B.: Mechanizacja produkcji zwierzęcej. Wyd. AR Wrocław 1983. 6. Czasopisma: Top Agrar Polska, Nowoczesne Rolnictwo. 7. Katalogi i informatory sprzętu rolniczego krajowych i zagranicznych firm. 8. www.adresy internetowe jednostek organiza-cyjnych i firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją urządzeń.

Metody oceny: Zaliczenie dwóch ćwiczeń, 2 kolokwia, egzamin pisemny.

Uwagi: