Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IWS20218o14Rok / Semestr:
2014/2015 letniNazwa:
Specjalistyczne ćwiczenia terenoweKierunek:
Inżynieria i Gospodarka WodnaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
0 / 40 / 0Prowadzący:
dr inż. Magdalena Kuśnierz, mgr inż. Paweł Dąbek, dr inż. Radosław StodolakJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Zna podstawowe uwarunkowania techniczne, środowiskowe i ekonomiczne decydujące o lokalizacji obiektów gospodarki wodnej; zna podstawowe zasady gospodarowania zasobami wodnymi; zna zasady funkcjonowania poznanych obiektów; zna podstawowe metody ujmowania wód i oczyszczania ścieków; zna systemy ochrony przed powodzią i kompetencje struktur zarządzania kryzysowego.
Umiejętności
Potrafi wskazać pozytywne i negatywne aspekty funkcjonowania obiektów gospodarki wodnej; umie określić wpływ obiektu na środowisko; umie opracować ogólne wytyczne eksploatacyjne; potrafi zaproponować podstawowe zabiegi techniczne mające wpływ na właściwe użytkowanie; potrafi ocenić stan techniczny obiektu.
Kompetencje:
Ma świadomość ryzyka podejmowanego w sytuacjach awaryjnych i krytycznych; poczuwa się do odpowiedzialności za oszczędne i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi; rozumie rolę obiektów gospodarki wodnej w rozwoju społeczeństwa.Wymagania wstępne:
hydrologia, oczyszczalnie ścieków.Treści kształcenia:
Literatura:
Metody oceny:
sprawozdanie w formie pisemnej z ćwiczeń terenowych.Uwagi:
Zajęcia 1. Zapoznanie się ze stacją uzdatniania wody podziemnej –strefa sanitarna ujęcia, technologia uzdatniania wody podziemnej, dystrybucja wody, zabezpieczenie ujęć i postępowanie w sytuacjach kryzysowych.
Zajęcia 2. Zapoznanie się ze stacją uzdatniania wody powierzchniowej – strefa sanitarna ujęcia powierzchniowego, technologia uzdatniania wody powierzchniowej, zabezpieczenie ujęć i postępowanie w sytuacjach kryzysowych.
Zajęcia 3. Zapoznanie się z pracą oczyszczalni ścieków komunalnych (różnych typów) – procesy technologiczne, gospodarka osadami – odwadnianie, składowanie, produkcja biogazu i jego zagospodarowanie.
Zajęcia 4. Zapoznanie się z działaniem centrum zarządzania kryzysowego- struktura, budowa sieci monitoringu, fazy zarządzania kryzysowego, reagowanie w sytuacji wystąpienia powodzi.
Zajęcia 5. Zapoznanie się z pracą sztucznych zbiorników wodnych – funkcja zbiornika, zasady prowadzonej na nim gospodarki wodnej, poznanie konstrukcji poszczególnych elementów zapory, technologia realizacji robót ziemnych i betonowych, system zabezpieczenia zapór, postępowanie w sytuacjach kryzysowych.
Zajęcia 6. Zapoznanie się z systemem zabezpieczeń przeciwpowodziowych – wały p.powodziowe, zabezpieczenia biotechniczne, konstrukcje oporowe i ścianki szczelne, przepompownie.
Rodzaj i zakres ćwiczeń: ćwiczenia terenowe.
Przeprowadzenie ćwiczeń polega na wyjeździe w teren i zapoznaniu się z pracą konkretnych (istniejących lub będących w realizacji) obiektów.
Prowadzący ćwiczenia: dr inż. Wojciech Łyczko, dr inż. Radosław Stodolak