ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RESS20257f13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: FUNKCJONOWANIE MŚP W AGROBIZNESIE / ECONOMIA AZIENDALE
Kierunek: Ekonomia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Bogdan Stępień prof. nadzw.
Język: polski


Efekty kształcenia: Student nabywa umiejętności zarządzania MŚP w agrobiznesie. Student potrafi wybrać formę organizacyjno – prawną, sposób opodatkowania, zarejestrować firmę, określić strategię, sporządzić biznes plan, zorganizować proces produkcyjny, motywować pracowników, oceniać efekty działalności firmy i pozyskiwać środki z funduszy pomocowych dla firm.

Kompetencje: Student potrafi zarządzać małą i średnią firmą w obszarze agrobiznesu. Jest przygotowany do pełnienia roli managera w MŚP w agrobiznesie.

Wymagania wstępne: Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem.

Treści kształcenia: Tematyka wykładów: 1. Teoria przedsiębiorczości, typy przedsiębiorczości i zysk jako cel działalności MŚP w teorii ekonomi. 2. Rola i miejsce MŚP w agrobiznesie, przekrój sektorowy i regionalny. 3. Wybór formy organizacyjno – prawnej MŚP. 4. Zdolności menedżerskie i ich wykorzystanie w funkcjonowaniu MŚP. 5. Podejmowanie decyzji - informacja i wiedza w procesie decyzyjnym. 6. Konkurencja i decyzje producenta w różnych warunkach rynkowych. 7. Rachunek kosztów w problemach decyzyjnych. 8. Ryzyko w podejmowaniu decyzji menedżerskich. 9. Strategia personalna w decyzjach kierowniczych MŚP. 10. Ocena efektywności ekonomicznej przedsięwzięć gospodarczych. 11-12. Formy wspierania przedsiębiorczości MŚP w kraju i regionie – programy PROW 2007 - 2013. 13. Strategie marketingowe MŚP w agrobiznesie . 14. Źródła finansowania działalności MSP w agrobiznesie. 15. Kierunki rozwoju MŚP. Tematyka ćwiczeń: 1. Analiza otoczenia działalności MŚP w agrobiznesie. 2. Charakterystyka różnych form organizacyjno – prawnych podmiotów gospodarczych działających w agrobiznesie: - gospodarstw indywidualnych (rodzinnych), - gospodarstw wielkoobszarowych (dzierżawionych, wykupionych), - grup producenckich, - rolniczych spółdzielni produkcyjnych. - spółek prawa cywilnego i handlowego. 3. Formy integracji podmiotów gospodarczych w dziedzinie: produkcji, dystrybucji, przetwórstwa rolno – spożywczego i usług w agrobiznesie. 4. Ocena i kształtowanie pozycji konkurencyjnej MŚP na rynku. 5. Analiza organizacji produkcji w przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych. 6. Organizacja marketingu w MŚP działających w agrobiznesie. 7. Analiza efektywności wykorzystania zasobów pracy, ziemi i kapitału w przedsiębiorstwie. 8. Prognozowanie przychodów ze sprzedaży przedsiębiorstwa działającego w rolnictwie, przetwórstwie rolno – spożywczym i handlu żywnością. 9. Analiza kosztów działalności przedsiębiorstwa w rolnictwie, przetwórstwie rolno – spożywczym, handlu żywnością. 10. Ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. 11. Planowanie rozwoju MŚP w agrobiznesie – biznes plan. 12. Źródła finansowania działalności i rozwoju MŚP (PROW 2007 - 20013). 13. Procedury ubiegania się o środki w ramach Działania -Tworzenie i rozwój przedsiębiorstw. 14. Procedury ubiegania się o środki w ramach Działania - Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. 15. Procedury ubiegania się o środki w ramach Działania - Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej.

Literatura: 1. Borowiecki R., Siuta – Tokarska B.: Problemy funkcjonowania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Wyd. Difin, Warszawa 2008. 2. Czternasty W., Czyżewski B.: Struktury kierowania agrobiznesem w Polsce. Teoria, analiza i tendencje. Wyd. AE w Poznaniu, Poznań 2007. 3. Kapusta F.: Agrobiznes. Wyd. Difin, Warszawa 2008. 4. Praca zbiorowa pod red. Piochy S., Gabryszak R. : Ekonomia menedżerska dla MŚP. W teorii i praktyce. Wyd. Difin, Warszawa 2007. 5. Safin K., jako red.: Zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem. Wyd. AE Wrocław, 2008 6. Szymańska E.: Analiza przedsiębiorstw agrobiznesu. Wyd. SGGW Warszawa 2006. 7. Strony internetowe: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń , zasób wiedzy do zaliczenia 60 %

Uwagi: