Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IAN10310o13Rok / Semestr:
2013/2014 zimowyNazwa:
Kształtowanie przestrzeni osiedli miejskich Kierunek:
Architektura KrajobrazuTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
7Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
0 / 27 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. arch. Aleksandra Lis, dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka, dr inż. arch. Justyna Zygmunt-RubaszekJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza - 30%
zna metody i techniki studiów i analiz właściwych dla określenia wytycznych do projektu przestrzeni otwartych na osiedlu mieszkaniowym w rożnych uwarunkowaniach sytuacyjnych
zna podstawowe zasady kształtowania przestrzeni otwartych na osiedlach mieszkaniowych
zna wybrane ustawy, rozporządzenia i normy dotyczące projektowania różnych kategorii
posiada podstawową wiedzę dotyczącą współczesnych poglądów na temat projektowania, modernizacji i humanizacji osiedli mieszkaniowych
Umiejętności 60%
stosuje podejście metodyczne w zagospodarowaniu terenu osiedla mieszkaniowego dobierając proste metody właściwe do zadania projektowego
analizuje uwarunkowania sytuacyjne projektowanej przestrzeni na osiedlu mieszkaniowym w różnej skali oddziaływania
definiuje, na podstawie wniosków z analiz, wytyczne projektowe
określa rodzaje użytkowników terenów mieszkaniowych, ich cechy i wymagania
stosuje podstawowe zasady projektowania przestrzeni otwartych na terenach mieszkaniowych ze szczególnym uwzględnieniem aspektów funkcjonalnych i terytorialnych sporządza dokumentacje projektową na poziomie szczegółowej koncepcji i przedstawia ją w formie rysunkowej i opisowej pozyskuje informacje właściwe do zadania projektowego z różnych źródeł
Kompetencje społeczne ( postawy ) 10%
rozumie relacje między potrzebami użytkowników i cechami miejsca zamieszkania jest zdolny do określenia priorytetów w formułowaniu pytań i rozwiązań w odniesieniu do przestrzeni związanych z miejscem zamieszkania jest zdolny do efektywnej pracy w grupie przy wykonywaniu zadania projektowego
rozumie ważność partycypacji społecznej w procesie projektowania Kompetencje:
Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Zasady projektowania przestrzeni otwartych w mieście ze szczególnym uwzględnieniem osiedli mieszkaniowych. Pojęcia przestrzeni sąsiedzkiej, semipublicznej i publicznej. Użytkownik zbiorowy, jego cechy i wymagania. Zasady i zakres analiz i studiów. Studia uwarunkowań sytuacyjnych. Analiza funkcji i sposobów użytkowania przestrzeni. Analizy terytorialne przestrzeni. Zasady projektowania partycypacyjnego. Zasady projektowania przestrzeni publicznej o różnej funkcji. Uwarunkowania prawne. Zasady sporządzania dokumentacji projektowej na poziomie szczegółowej koncepcji. Literatura:
Chmielewski J.M., 1996: Teoria urbanistyki. Wybrane zagadnienia. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
Chmielewski J.M., 2001: Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast. Oficyna Wyd. Politechn. Warszawskiej, Warszawa.
Chmielewski J.M., Mirecka M., 2007: Modernizacja osiedli mieszkaniowych. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
Gehl J., 1987: Life between buildings: Using public space. New York: Van Nostrand Reinhold.
Lis. A., 2011: Struktura przestrzenna i społeczna terenów rekreacyjnych w osiedlach mieszkaniowych Wrocławia z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Wrocław: Wyd. UP we Wrocławiu.
Schneider-Skalska G., 2004: Kształtowanie zdrowego środowiska mieszkaniowego: wybrane zagadnienia. Kraków : Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej.
Wojtkun G., 2004: Osiedle mieszkaniowe w strukturze miasta XX wieku. Szczecin, Wyd. Uczelniane Politechniki Szczecińskiej.
Wojtkun G., 2008: Wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe. Wizje a rzeczywistość. Prace Naukowe Politechniki Szczecińskiej, nr 591. Szczecin, Wyd. Uczelniane Politechniki Szczecińskiej.
Metody oceny:
zaliczenie ćwiczeń, egzaminUwagi: