ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RIPS20119o13
Rok / Semestr: 2013/2014 letni
Nazwa: Inżynieria produkcji surowców żywnościowych
Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Elżbieta Rytel
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student po ukończeniu kursu potrafi definiować, objaśniać i scharakteryzować zagadnienia związane z jakością produktów spożywczych, zagospodarowaniem surowców roślinnych i określeniem ich wartości technologicznej. Posiada pogłębioną i ugruntowaną wiedzę z zakresu technologii wybranych branż przemysłu spożywczego i wpływem procesu technologicznego na jakość produktów. Potrafi również wskazać i opisać wybrane maszyny i urządzenia wykorzystywane w przetwórstwie spożywczym. Umiejętności: Student posiada wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w wybranych zakładach przetwórstwa spożywczego. Potrafi kontrolować proces technologiczny, umie organizować i planować produkcję poprzez dobór surowców i odpowiednich maszyn i urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia procesu. Umie tłumaczyć zjawiska zachodzące w trakcie przetwarzania żywności.

Kompetencje: Student jest zdeterminowany w dążeniu do celu i ma świadomość jak go osiągnąć. Wykazuje kreatywność w podejściu do podejmowanych zadań oraz dbałość o prawidłową i systematyczną pracę. Jest chętny do pracy w zespole i wykazuje otwartość na nowe pomysły oraz koncepcje zespołu. Wyrażanie ocen nie stanowi dla studenta bariery, wykazuje wrażliwość na postępowanie zgodnie z zasadami etyki.

Wymagania wstępne: chemia, fizyka, matematyka

Treści kształcenia: Zapoznanie się z pojęciami związanymi z przetwórstwem spożywczym. Znajomość maszyn i urządzeń stosowanych na linii technologicznej wybranych branż przemysłu spożywczego. Dobór surowców oraz potrzebnych urządzeń w technologii przetwórstwa spożywczego. Zagadnienia związane z wpływem procesu technologicznego na jakość produktów.

Literatura: 1. Lisińska G, Leszczyński W (1989) Potato Science and Technology. Elsevier Applied Science, Londyn, New York. 2. Talbutr W. F., Smith O. (1987). Potato processing. Van Nostrand Reinhold Company, New York. 3. Lisińska G., Leszczyński W., Golachowski A., Regiec P., Pęksa A., Kita A. (2002). Ćwiczenia z technologii przetwórstwa węglowodanów. Wydawnictwo Akademii Rolniczej.

Metody oceny: sprawdziany, zaliczanie części laboratoryjnej, zaliczanie sprawozdań, egzamin ustny

Uwagi: