ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RTSS10367o14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Diagnostyka urządzeń rolniczych i przetwórstwa rolno spożywczego
Kierunek: Technika Rolnicza i Leśna
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr inż. Jan Sadło, dr inż. Jan Bernat
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Ma ogólną wiedzę w zakresie systemów, technik, urządzeń i narzędzi stosowanych w produkcji rolniczej polowej i leśnej. Ma elementarną wiedzę w zakresie systemów, technik i urządzeń stosowanych w przetwórstwie rolno-spożywczym. Ma elementarną wiedzę w zakresie systemów, technologii, technik i urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej. Umiejętności: Potrafi opracować dokumentację dotyczącą realizacji zadania inżynierskiego i przygotować tekst zawierający omówienie wyników realizacji tego zadania. Potrafi rozwiązywać w oparciu o standardowe działania inżynierskie problemy produkcyjne i eksploatacyjne w zakresie inżynierii rolniczej i leśnej, uwzględniając jednocześnie wymogi związane z dbałością o środowisko naturalne.

Kompetencje: Ma świadomość ważności, odpowiedzialności i skutków działalności inżyniera kierunku technika rolnicza i leśna w aspekcie odpowiedzialności za jakość żywności i stan środowiska naturalnego, rozumie pozatechniczne aspekty tej działalności. Ma świadomość postępowania w sposób profesjonalny identyfikując i rozwiązując problemy związane z wykonywaną pracą, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania dobra ogółu.

Wymagania wstępne: Znajomość zasad pracy mechanizmów ciągników i maszyn rolniczych i leśnych oraz maszyn i urządzeń do przetwórstwa rolno spożywczego, znajomość podstaw metrologii

Treści kształcenia: Budowa układów napędów i sterowań maszyn i urządzeń, współpraca członów kinematycznych, przepływy strumieni energii, wpływ sił i momentów na trwałość członów, prędkości ruchów względnych członów, tarcie w ruchu posuwistym i obrotowym, smarowanie, energia cieplna i sposoby jej rozpraszania, przepływy strumienia ciepła i zmiany jego parametrów.

Literatura: 1. Diagnostyka obiektów technicznych. Niziński S., MichalskiI R., Wydawnictwo Instytutu Eksploatacji. Warszawa-Sulejówek-Olsztyn-Radom, 2002. 2. Diagnostyka techniczna pojazdów, Żółtowski B., Jankowski M., Ćwik Z., Wydawnictwo ATR Bydgoszcz, 1994 3. Diagnostyka maszyn roboczych. Michalski R. (red.), ITE. Radom 2004 4. Instrukcje obsługi maszyn i urządzeń

Metody oceny: Wiedza: Kolokwia na ćwiczeniach, zaliczenie końcowe Umiejętności: Ocena sposobów rozwiązywania pojedynczych zadań projektowych, ocena aktywności na zajęciach, ocena wykonanych projektów, ocena ustnej prezentacji projektu Kompetencje społeczne: Ocena efektów pracy w zespole.

Uwagi: