ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IPS20258o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Rynek nieruchomości
Kierunek: Gospodarka Przestrzenna
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 15 / 0
Prowadzący: dr Zbigniew Piepiora
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Posiada wiedzę w zakresie podstawowych kategorii ekonomicznych. Zna proces mechanizmu rynkowego i odstępstwa od stanu równowagi. Posiada wiedzę na temat rynku nieruchomości. Ma ogólna wiedzę na temat przedsiębiorczości oraz funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej, w tym inwestowanie w nieruchomości. Umiejętności Rozpoznaje podstawowe kategorie ekonomiczne. Potrafi oceniać sytuację społeczno – gospodarczą kraju na tle gospodarki globalnej. Analizuje i ocenia funkcjonowanie rynku nieruchomości. Rozpoznaje i ocenia podstawowe funkcje działalności inwestycyjnej w nieruchomości.

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Jest przekonany o znaczeniu wiedzy ekonomicznej ze względu na możliwość wykorzystania jej w życiu osobistym i zawodowym. Zdaje sobie sprawę z konieczności aktualizowania zdobytej wiedzy i potrafi to robić.

Wymagania wstępne: brak

Treści kształcenia: Wprowadzenie do problematyki ekonomicznej. Pojęcie i elementy rynku (popyt, podaż, cena, krzywa popytu i podaży, równowaga rynkowa, elastyczność popytu i podaży w krótkim i długim okresie, interwencja państwa a mechanizmy rynkowe). Cena, wartość, dochód i koszt. Decyzje konsumenta i producenta. Czynniki produkcji — praca, ziemia i kapitał Nieruchomość jako dobro ekonomiczne (cechy i funkcje nieruchomości w gospodarce rynkowej, wartość a cena nieruchomości, rodzaje wartości, czynniki wpływające na wartość nieruchomości). Rynek nieruchomości (definicja i klasyfikacja rynku nieruchomości, specyficzne cechy rynku nieruchomości, funkcje rynku nieruchomości, uczestnicy rynku nieruchomości). Czynniki wpływające na funkcjonowanie rynku nieruchomości. Badania i analiza rynku nieruchomości. Interwencjonizm państwowy na rynku nieruchomości. Funkcjonowanie rynków nieruchomości w Polsce oraz w wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Pojęcie, klasyfikacja i rola inwestycji. Specyfika inwestycji w nieruchomości. Inwestorzy na rynku nieruchomości. Cele i zasady inwestowania na rynku nieruchomości. Ryzyko inwestowania na rynku nieruchomości. Kryteria i przykłady oceny ekonomicznej efektywności inwestycji.

Literatura: Begg D., Fischer S., Dornbusch R.: Mikroekonomia. PWE, Warszawa 2007. Begg D., Fischer S., Dornbusch R.: Makroekonomia. PWE, Warszawa 2007. Kucharska-Stasiak E.: Nieruchomość w gospodarce rynkowej. PWN, Warszawa 2006. Flejterski S., Świecka B.: Elementy finansów i bankowości. CeDeWu, Warszawa 2008. Skoczylas J.: Cywilnoprawny obrót nieruchomościami przez cudzoziemców. LexisNexis, Warszawa 2008.

Metody oceny: Egzamin w formie pisemnej

Uwagi: