ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS10397f14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Systematyka Opisowa i Ekologia Organizmów Zarodnikowych
Kierunek: Biologia
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 4
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: Dr hab. Ewa Fudali prof. nadzw. (briolog), dr inż. Dorota Richter (algolog), dr Katarzyna Szczepańska (lichenolog)
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student: W1 –opisuje budowę glonów, porostów i mszaków na poziomie morfologicznym i komórkowym [KB_W06]; W2 – objaśnia związki między budową i funkcją glonów, porostów i mszaków [KB_W07]; W3 –zna sposoby rozmnażania glonów, porostów i mszaków[KB_W08]; W4 –rozróżnia taksony glonów, porostów i mszaków [KB_W12]; W5 –; zna sposoby pozyskiwania, konserwowania i barwienia zbiorów przyrodniczych [KB_W17]. Umiejętności: Student: U1 - oznacza przynależność do domeny, gromady, rodzaju i gatunku na podstawie cech morfologicznych i anatomicznych z wykorzystaniem kluczy do oznaczania [KB_U10]; U2 - objaśnia interakcje pomiędzy poszczególnymi elementami ekosystemu i ich powiązania z warunkami klimatycznymi [KB_U11];. U3 – dokonuje właściwego doboru technik badawczych (preparowanie, barwienie) i potrafi je zastosować [KB_U12]; U4 - uczy się samodzielnie w sposób ukierunkowany [KB_U14].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Student: K1 – ma świadomość konieczności aktualizacji wiedzy z zakresu systematyki organizmów [KB_K01]; K2 – jest świadomy znaczenia bioróżnorodności i aktywnie propaguje jej ochronę i dbałość o jakość i przyszłość środowiska naturalnego [KB_K04]; K3 – wykazuje odpowiedzialność i dbałość o zbiory przyrodnicze i powierzony sprzęt [KB_K08].

Wymagania wstępne: morfologia roślin, systematyka roślin

Treści kształcenia: Różnorodność morfologiczna, taksonomiczna i ekologiczna sinic i glonów. Biologia porostów. Zagrożenia i ochrona gatunkowa porostów. Specyfika morfologiczna mchów i wątrobowców. Mszaki lasów i torfowisk. Zasady i praktyka wykonywania preparatów mikroskopowych, na podstawie których dokonuje się identyfikacji taksonów w tych grupach organizmów. Nauka i praktyka oznaczania taksonów pod kierunkiem specjalistów od tych grup organizmów (algologa, lichenologa i briologa).

Literatura: 1. Hoek C., Mann D. G., Johns H. M.: Algae: an introduction to phycology, Great Britain at University Press, Cambridge 1995. 2. Laine J, P.Harju, T.Timonen, A. Laine, E.Tuittila, K. Minkkinen, H.Vasander : The Intricate Beauty of Sphagnum Mosses - a Finish Guide to Identification, Department of Forest Sciences, Uniwersisty of Helsinki 2011. 3. Nash III, T. H. (red.): Lichen Biology. 2nd Edition, Cambridge University Press, Cambridge 4. Schofield W. B. Introduction to bryology. Macmillan Publish. Comp., New York 1985.

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń: systematyczna ocena umiejętności preparowania i oznaczania po każdym ćwiczeniu, pisemny sprawdzian z wiadomości po zakończeniu omawiania każdej z grup organizmów. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen. Zaliczenie przedmiotu: trzykrotnie (po zakończeniu omawiania każdej z grup organizmów) pisemne zaliczenie treści wykładowych. Każdy sprawdzian musi być zaliczony na ocenę pozytywną. Jeśli student nie zaliczy wykładu pierwszym terminie, ma prawo do jednej poprawki w sesji egzaminacyjnej.

Uwagi: