ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS10398f14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Bioróżnorodność Flory Terenów Zurbanizowanych – ćwiczenia terenowe
Kierunek: Biologia
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 0 / 30 / 0
Prowadzący: Dr hab. Jarosław Proćków, prof. nadzw.
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza Student: W1 - opisuje budowę organizmów żywych na każdym poziomie organizacyjnym [KB_W06]; W2 - rozróżnia taksony roślin występujących w obrębie siedlisk synantropijnych [KB_W12]. Umiejętności Student: U1 - prawidłowo przeprowadza obserwacje w terenie. Interpretuje i omawia wyniki oraz formułuje adekwatne wnioski, wykorzystując terminologię naukową z zakresu biologii. Sprawnie i bezpiecznie posługuje się powierzonym sprzętem [KB_U06]; U2 - oznacza przynależność rodzajową lub gatunkową na podstawie morfologii, z wykorzystaniem kluczy do oznaczania [KB_U10]; U3 - obserwuje wpływ czynników środowiskowych na organizm, populację, biocenozę [KB_U11].

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy) Student: K1 - jest świadomy efektów pracy w grupie. Potrafi współdziałać i pracować w grupie, pełniąc w niej różnorodne role [KB_K02]; K2 - jest wrażliwy na przyrodę jako zbiór wartości poznawczych, estetycznych, edukacyjnych, ekonomicznych oraz walorów turystycznych. Jest świadomy znaczenia bioróżnorodności i aktywnie propaguje jej ochronę i dbałość o jakość i przyszłość środowiska naturalnego [KB_K04]; K3 - chętnie współpracuje z organizacjami urzędowymi i pozarządowymi w zakresie ochrony bioróżnorodności i zmniejszania skutków antropopresji [KB_K05]; K4 - szanuje pracę innych i jest zorientowany na efektywną i bezpieczną współpracę. Dba o bezpieczeństwo pracy własnej i innych [KB_K09].

Wymagania wstępne: brak

Treści kształcenia: Poznanie bioróżnorodności gatunków roślin występujących w najbliższym otoczeniu człowieka. Rozróżnianie pospolitych gatunków roślin i ich cech diagnostycznych. Biegłe posługiwanie się kluczami do oznaczania roślin bezpośrednio w terenie.

Literatura: a) obowiązkowa: 1. Rutkowski L. 2013. Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, ss. 812. 2. Szafer W., Kulczyński S. & Pawłowski B., 1988. Rośliny polskie. Opisy i klucze do oznaczania wszystkich gatunków roślin naczyniowych rosnących w Polsce bądź dziko, bądź też zdziczałych lub częściej hodowanych. PWN, Warszawa, ss. XXXI+1020. b) uzupełniająca: 1. Szweykowska A., Szweykowski J. 20xx. Botanika, t. 1. Morfologia. PWN. 2. Polakowski B. (red.), 1991. Botanika. PWN, Warszawa.

Metody oceny: Ocena pracy z kluczem do oznaczania bezpośrednio w terenie.

Uwagi: