Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
ICSN10217f14Rok / Semestr:
2014/2015 zimowyNazwa:
Niezawodność systemów gospodarki wodno-ściekowejKierunek:
Inżynieria BezpieczeństwaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
7Punkty ECTS:
6Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
10 / 20 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Janusz Łomotowski, dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, dr inż. Paweł LicznarJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza
Zna metody określania niezawodności funkcjonowania i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Zna rodzaje i metody usuwania awarii pojawiających się na tych systemach oraz sposoby przeciwdziałania im. Rozpoznaje czynniki zagrożenia i identyfikuje obiekty systemów wodociągowych wrażliwych na zagrożenie terrorystyczne. Zna sposoby identyfikacji rozprzestrzeniania się skażeń w systemach wodociągowych oraz mechanizmy powodujące utratę stabilności biologicznej i chemicznej wody wodociągowej. Rozpoznaje czynniki wpływające na skażenia środowiska spowodowane działaniem systemów kanalizacyjnych.
Umiejętności
Umie ocenić niezawodność działania obiektów układów zasilania w wodę i odprowadzania ścieków. Potrafi określić stopień ryzyka wywołanego skażeniem wody wodociągowej. Potrafi modelować rozprzestrzeniania się skażeń wody wodociągowej z użyciem programu EPANET. Umie określić skutki zrzutu ładunków zanieczyszczeń zawartych w ściekach na jakość wód płynących i stojących. Potrafi określić zasady sporządzania planów działań w sytuacjach awaryjnych skażeń sieci wodociągowych i awarii systemów kanalizacyjnych
Kompetencje społeczne (postawy)
Ma świadomość zagrożeń wynikających z możliwości skażenia wód wodociągowych i potrafi propagować działania zapobiegawcze wśród ludności.
Kompetencje:
Wymagania wstępne:
inżynieria bezpieczeństwa technicznegoTreści kształcenia:
Elementy wchodzące w zakres infrastruktury krytycznej. Systemy wodociągowe. Zagrożenia jakości wody w systemach wodociągowych. Stabilność biologiczna i chemiczna wody. Metody określania migracji skażeń wody w sieci wodociągowej. Wpływ pracy systemów kanalizacyjnych na jakość wód naturalnych. Metody szacowania odprowadzania ładunków zanieczyszczeń do wód płynących i stojących na środowisko naturalne i szkody gospodarcze. Zasady opracowywania planów działań w sytuacjach kryzysowych w zakładach wodociągowo-kanalizacyjnych.
Literatura:
1. Rak J. Podstawy bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę. Monografie Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, Lublin 2005. 2. Rak J. Bezpieczeństwo Systemów Zaopatrzenia w Wodę. Instytut Badań Systemowych PAN, Warszawa 2009.3. 3. Denczew S.: Podstawy nowoczesnej eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych. Wyd. Arkady, Warszawa 2002. 4. Praca zbiorowa pod redakcją Wieczysty A.: Metody oceny i podnoszenia niezawodności działania komunalnych systemów zaopatrzenia w wodę, Kraków 2001.
Metody oceny:
trzech projektów, zaliczenie kolokwium końcowegoUwagi: