Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
AGS10008o14Rok / Semestr:
2014/2015 zimowyNazwa:
AgrometeorologiaKierunek:
AgrobiznesTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
1Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 0 / 0Prowadzący:
Dr hab. inż. Andrzej Żyromski prof. nadzwJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Zna metody oceny zjawisk przyrodniczych.
Ma podstawową wiedzę, niezbędną do zrozumienia i opisania procesów fizycznych, konieczną do zrozumienia zjawisk zachodzących w środowisku.
Umiejętności:
Umie samodzielnie określić zakres oraz przydatność danych meteorologicznych do oceny zjawisk zachodzących w środowisku przyrodniczym. Umie zastosować zdobytą wiedzę w praktyce oraz przy pracach projektowych.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne:
Ma świadomość ryzyka wynikającego z losowości występowania wpływu warunków pogodowych na zmiany w środowisku przyrodniczym. Potrafi ocenić skutki społeczne wykonywanej działalności i wpływu jej ograniczeń na środowisko i związaną z tym odpowiedzialność.
Wymagania wstępne:
Przedmioty poprzedzające: Podstawy Fizyki.Treści kształcenia:
Budowa atmosfery ziemskiej. Efekt cieplarniany. Bilans promieniowania słonecznego. Wielkości fizyczne charakteryzujące temperaturę i wilgotność powietrza. Przemiany fazowe wody – kondensacja i parowanie. Chmury, opady i osady atmosferyczne. Czynniki klimatotwórcze. Klimat Europy i Polski. Metody oceny warunków mikroklimatycznych. Bierne i czynne melioracje mikroklimatyczne. Synoptyczne prognozy i lokalne prognostyki pogody. Przyczyny następstwa i konsekwencje zmian klimatu w makro i mikro skali. Scenariusze zmian klimatu w skali globalnej i lokalnej.Literatura:
1.S. Bac., Cz. Koźmiński., M. Rojek – Agrometeorologia. PWN, wyd. II, 1998 (dostępne w bibliotece AR); podręcznik podstawowy.
2.M. Rojek., A. Żyromski: Agrometeorologia i klimatologia, Wyd. AR Wrocław, wyd. III skrypt nr 457, 2000 lub 492, 2004 ( dostępne w bibliotece i punktach sprzedaży na terenie Uczelni).
3.Rup K.: Procesy przenoszenia zanieczyszczeń w środowisku naturalnym. Wyd Naukowo – Techniczne, Warszawa 2006.
4.Zarzycki R., Imbierowicz M., Stelmachowski M.: Wprowadzenie do inżynierii i ochrony środowiska cz. 1 i 2, Wydaw. Nauk.-Tech., Warszawa 2007.S. Bac., Cz. Koźmiński., M. Rojek – Agrometeorologia. PWN, wyd. II, 1998 (dostępne w bibliotece AR); podręcznik podstawowy.
Metody oceny:
Sprawdziany pisemne lub testowe z wiedzy zdobytej w trakcie wykładów.Uwagi: