Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BSRS10008o14Rok / Semestr:
2014/2015 zimowyNazwa:
Wstęp do biogospodarkiKierunek:
Biotechnologia stosowana roślin Typ studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 0 / 0Prowadzący:
Język:
polskiEfekty kształcenia:
Opisuje aktualne osiągnięcia biotechnologii oraz perspektywy jej rozwoju. Opisuje procesy genetyczne oraz doskonalenia roślin użytkowych. Zna budowę i funkcjonowanie genomów roślinnych. Charakteryzuje podstawowe metody transformacji genetycznej roślin. Potrafi analizować molekularne i komórkowe mechanizmy funkcjonowania organizmów roślinnych . Potrafi przeprowadzić proste zadania badawcze pod kierunkiem opiekuna naukowego . Stosuje podstawowe techniki i narzędzia badawcze w biologii i biotechnologii roślin.Kompetencje:
Ma świadomość znaczenia wpływu biotechnologii roślin na stan środowiska naturalnego i jakość życia ludzi. Zna ryzyko zawodowej i etycznej odpowiedzialności stosowania metod biologii molekularnej i inżynierii genetycznej u roślin. Potrafi myśleć i działać kreatywnie w kierunku praktycznego wykorzystania biotechnologii roślin.Wymagania wstępne:
Student powinien posiadać podstawowe wiadomości jak: ogólne pojęcie o regionalnych i ponadregionalnych potrzebach/wyzwaniach w zakresie ochrony zdrowia, ochrony środowiska naturalnego i kierunkach rozwoju gospodarczego; ogólne pojęcie o sposobach wsparcia biogospodarki przez nauki biologiczne.Treści kształcenia:
Cel
Poznanie założeń koncepcji rozwoju globalnej gospodarki opartej na wiedzy pochodzącej z rozwoju takich dyscyplin jak biotechnologia, biochemia, genetyka, chemia i ekonomia.
Celem jest i. Zebranie opinii przedstawicieli dolnośląskich środowisk akademickich i przedsiębiorców biorących aktywny udział w kształtowaniu regionalnych i strategicznych kierunków rozwoju gospodarczego.; ii. Ocena potencjału sfery badań, rozwoju i innowacji (B + R + I) regionu w obszarze energii, zdrowia, ochrony środowiska i nowych źródeł surowcowych dla potrzeb medycyny i przemysłu; iii. Identyfikacja obszarów inteligentnej specjalizacji na Dolnym Śląsku.
Treści
Założenia do koncepcji strategicznego rozwoju gospodarczego regionu dolnośląskiego. Sposoby i możliwości wsparcia rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Opinie i sugestie przedstawicieli środowisk akademickich i przedsiębiorców na temat regionalnych i strategicznych kierunków rozwoju. Określenie potencjału sfery B + R + I regionu w obszarze ustanawiania nowych źródeł energii a w szczególności odnawialnych źródeł energii, ochrony zdrowia a w szczególności profilaktyki chorób cywilizacyjnych, ochrony środowiska a w tym również zagospodarowania nieużytków i obszarów zdegradowanych oraz określenie potencjału w zakresie poszukiwania nowych źródeł surowcowych dla potrzeb medycyny i przemysłu. Zidentyfikowanie obszarów inteligentnej specjalizacji na Dolnym Śląsku przy wykorzystaniu przewagi konkurencyjnej i potencjału doskonałości regionu oraz innowacji technologicznych oraz wizji przyszłości ukierunkowanej na osiągnięcia.
Literatura:
Bieżąca literatura naukowa w zakresie biogospodarki oraz opracowania resortowe urzędów centralnych i regionalnych, opracowania samodzielnych jednostek naukowych, społecznych i gospodarczych oraz organizacji klastrowych.Metody oceny:
Krótka praca pisemna na zaliczenieUwagi: