ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BSRS10010o14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Fizyka z elementami biofizyki
Kierunek: Biotechnologia stosowana roślin
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr Hanna Pruchnik
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student posiada ogólną wiedzę z zakresu fizyki i biofizyki, która umożliwia mu poprawny opis zjawisk biologicznych. Posiada teoretyczną wiedzę na temat metod pomiarowych stosowanych do analizy materiału biologicznego. Ma podstawową wiedzę z zakresu zjawisk biofizycznych zachodzących w komórkach. W szczególności poznaje budowę błon biologicznych (modele błon biologicznych) i ich funkcje, w szczególności transportową. Umiejętności: Student potrafi zastosować podstawowe techniki i aparaturę badawczą stosowaną w naukach biologicznych. Potrafi wykonać i opracować pomiary z zakresu fizyki i biofizyki wraz z ich poprawną interpretacją .

Kompetencje: Student potrafi współpracować w grupie i jest odpowiedzialny za pracę własną i zespołową. Poczuwa się do odpowiedzialności za powierzony mu sprzęt i aparaturę. Stosuje się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy

Wymagania wstępne: Fizyka, chemia, biologia

Treści kształcenia: Siły działające w przyrodzie i ich wpływ na układy biologiczne. Podstawy termodynamiki – transport ciepła oraz wody w układach biologicznych (zjawiska dyfuzji i osmozy). Hydrostatyka i hydrodynamika w układach biologicznych – zjawisko napięcia powierzchniowego i lepkości. Elementy akustyki – fale akustyczne (zjawisko Dopplera), wpływ infra- i ultradźwięków na organizm żywy. Optyka falowa i geometryczna, dualizm korpuskularno-falowy światła. Wykorzystanie mikroskopów optycznych i elektronowych do badań biologicznych. Elementy fizyki jądrowej. Wpływ promieniowania jonizującego i niejonizującego na organizm. Struktura i funkcje błony biologicznej; modele błony biologicznej, mechanizmy transportu substancji przez błony biologiczne. Metody fizyczne w badaniach układów biologicznych.

Literatura: 1. JAROSZYK F. (2001). Biofizyka, PZWL. Warszawa. 2. JÓŻWIAK Z., BARTOSZ G. praca zbiorowa (2005). Biofizyka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 3. PRZESTALSKI S. (2001). Elementy fizyki, biofizyki i agrofizyki. Wydawnictwo U. Wr.. Wrocław. 4. DOŁOWY K., SZEWCZYK A., PIKUŁA S. (2003). Błony biologiczne. Wydawnictwo Śląsk. Katowice-Warszawa. 5. BRYSZEWSKA M., LEYKO W. (1997). Biofizyka dla biologów. PWN. Warszawa. 6. BULANDA W. (2007). Podstawy fizyki środowiska przyrodniczego. UMCS. Lublin. 7. HRYNKIEWICZ A.Z., ROKITA E., praca zbiorowa. (2000). Fizyczne metody diagnostyki medycznej i terapii. PWN. Warszawa. 8. KLESZCZYŃSKA H. KILIAN M., KUCZERA J.- praca zbiorowa .(2008). Laboratorium fizyki, biofizyki i agrofizyki. Wydawnictwo UWP. Wrocław. 9. KANE J., W.: STERNHEIM M.M . (1988). Fizyka dla przyrodników, PWN, Warszawa. 10. RESNICK R. - HALLIDAY D., WALKER J. (2003). Podstawy fizyki, tom I -V, PWN, Warszawa

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia z zakresu wiedzy: Zaliczenie z wiedzy teoretycznej z ćwiczeń, zaliczenie egzaminu pisemnego z treści wykładów (pisemny 1 termin), pisemno-ustny (2 termin); minimalny poziom wiedzy do zaliczenia: 60%. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: Zaliczenia na podstawie poprawnie wykonanych sprawozdań z wykonanych ćwiczeń laboratoryjnych przewidzianych w trakcie semestru. Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: Ocena pracy indywidualnej i zespołowej na ćwiczeniach laboratoryjnych oraz postawa na egzaminie.

Uwagi: