Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IAS10046o15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Grafika inżynierskaKierunek:
Architektura KrajobrazuTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr inż. arch. Jerzy PotyrałaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Zna podstawowe zasady wykonywania rysunku budowlanego i metody odwzorowania przestrzeni w rysunku budowlanym, zna rodzaje i zasady użycia linii rysunkowych oraz oznaczenia elementów na rysunkach budowlanych, wie jak komponować płaszczyznę rysunku projektowego, zna zasady perspektywy w wizualizacji projektu. Ma podstawową wiedzę w zakresie technik wizualizacji idei i projektów architektury krajobrazu
Umiejętności:
Potrafi na podstawie przekazanej dokumentacji koncepcji architektonicznej projektu powtarzalnego wykonać podstawowy, architektoniczny projekt budowlany, z uwzględnieniem właściwych rysunków zgodnie z wymogami formalnymi branży architektonicznej; potrafi narysować projekt metodami tradycyjnymi (rysunek na kalce) oraz za pomocą programu graficznego Archi-cad; potrafi wykonać komputerowe wizualizacje wnętrz i bryły projektowanego budynku wraz z otoczeniem; ćwiczy umiejętność prezentacji projektu inwestorowi. Posiada zaawansowane umiejętności prezentacji wizualnej projektów i idei z wykorzystaniem wybranych technik. Potrafi ustawić parametry wydruku dokumentacji; przetwarzać dane graficzne.Kompetencje:
Ma świadomość jak istotne jest rzeczowe, ale jednocześnie atrakcyjne graficznie przedstawienie projektu inwestorowi; jakie znaczenie w rozmowach z klientem ma pokazanie obiektu w ujęciach perspektywicznych; rozumie znaczenie prezentacji koloru i faktur proponowanych w projekcie powierzchni. Jest zdolny do rozwijania warsztatu projektowego w zakresie współczesnych technik wizualizacji projektów architektury krajobrazu.
Wymagania wstępne:
geometria wykreślna, rysunek odręczny.Treści kształcenia:
Rodzaje i zastosowanie linii rysunkowych na projekcie architektonicznym, oznaczenia graficzne projektowanych elementów; skala rysunku; rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne projektowanego obiektu; rzuty przyziemia i pozostałych kondygnacji; przekroje; elewacje; szkic perspektywiczny bryły obiektu; rysowanie tych elementów projektu w programie Archi-cad; wizualizacje bryły obiektu w otoczeniu na działce budowlanej i aranżacje wnętrz, wraz z uwzględnieniem formy, koloru i faktury. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość.
Literatura:
1. Neufert E., Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego, wyd. Arkady, Warszawa 2005.
2. Gogołowski J., Waligórski J., 2008, Zasady rysunku technicznego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
3. Dokumentacja aplikacji Archi-cad
4. Normy:
PN-B-01025, czerwiec 2004. Rysunek budowlany. Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych.
PN-B-01029, maj 2000. Zasady wymiarowania na rysunkach architektoniczno-budowlanych.
PN-82/N-01616. Rysunek techniczny. Linie rysunkowe.
PN-EN ISO 128-20, grudzień 2002. Rysunek techniczny. Zasady ogólne przedstawiania. Część 20: wymagania podstawowe dotyczące linii.
PN-EN ISO 128-23, listopad 2002. Rysunek techniczny. Zasady ogólne przedstawiania. Część 23: Linie na rysunkach budowlanych. Metody oceny:
- zaliczenie 5 ćwiczeń z rysunku architektonicznego przy użyciu narzędzi kreślarskich -technika: rysunek ołówkiem na kalce kreślarskiej, (wiedza, umiejętności)
- zaliczenie 5 ćwiczeń z rysunku architektonicznego przy użyciu programu Archi-cad, (umiejętności)
- egzamin pisemny (rysunkowy), (wiedza),
- obecność na zajęciach i aktywna praca projektowa, terminowe oddanie ćwiczeń, aktywna praca na konsultacjach, prezentacja projektu w formie multimedialnej(kompetencje społeczne).Uwagi: