Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NTSS10163f15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Podstawowe problemy przemysłu fermentacyjnegoKierunek:
Technologia Żywności i Żywienie CzłowiekaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
7Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
24 / 24 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Ewelina DziubaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student zna charakterystykę surowców do produkcji etanolu, piwa oraz drożdży piekarskich i paszowych; rozumie znaczenie procesów fermentacyjnych; identyfikuje drobnoustroje prowadzące tego typu procesy; rozpoznaje systemy fermentacji i tłumaczy ich działanie; jest w stanie przygotować eksperyment z zakresu fermentacji etanolowej.
Umiejętności:
Student potrafi ocenić jakość surowców i produktów fermentacyjnych wykorzystując wiedzę z zakresu stosowanych metod produkcyjnych; obsługuje urządzenia laboratoryjne służące do prowadzenia procesów fermentacyjnych; przygotowuje środowisko hodowlane, dobiera odpowiedni mikroorganizm; ocenia przebieg i efekty procesu fermentacji etanolowej; opracowuje i analizuje otrzymane wyniki.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne (postawy):
Student jest otwarty na współpracę z zespołem; cechuje go aktywna postawa w prowadzonych eksperymentach; dba o używany sprzęt; postępuje zgodnie z zasadami utrzymania higieny i bezpieczeństwa pracy.
Wymagania wstępne:
biochemia, mikrobiologia, inżynieria przemysłu spożywczego Treści kształcenia:
Wprowadzenie w problematykę klasycznej biotechnologii przemysłowej. Charakterystyka surowców stosowanych w gorzelnictwie (cukrowe, skrobiowe, ligninocelulozowe I i II generacji). Systemy stosowane do produkcji etanolu. Gorzelnictwo przemysłowe i rolnicze. Produkcja drożdży piekarskich i paszowych. Inne drobnoustroje zdolne do produkcji etanolu. Zagospodarowanie wywarów. Zasady otrzymywania słodu jęczmiennego i brzeczki. Sposoby fermentacji i dojrzewania piwa. Tworzenie produktów ubocznych podczas fermentacji brzeczki i ich wpływ na cechy organoleptyczne piwa. Podstawowe procesy w technologii wybranych napojów alkoholowych (brandy, whisky, gin, tequila, rum).Literatura:
1. Biotechnologia żywności. Procesy fermentacji i biosyntezy, Leśniak W., Wyd. AE we Wrocławiu, 2002; 2. Gorzelnictwo i drożdżownictwo, Jarosz K., Jarociński J., WSiP, W-wa, 1994; 3. Browarnictwo, Pazera T., Rzemieniuk T., WSiP, W-wa, 1998; 4. Przewodnik do ćwiczeń z technologii fermentacji, G. Sobkowicz i wsp., Wyd. AR we Wrocławiu, 1988; 5. Biotechnologia. Podstawy mikrobiologiczne i biochemiczne, Chmiel A., PWN, Warszawa 1998; 6. Technologia piwa i słodu, Kunze W., Piwochmiel Sp. z o.o., Warszawa 1999.
Metody oceny:
zaliczenie laboratorium, raporty z ćwiczeń, kolokwia, egzamin pisemny.Uwagi: