ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: MRS10046o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Podstawy biotechnologii w ochronie roślin
Kierunek: Medycyna roślin
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Renata Galek
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Student ma podstawową wiedzę o przekazywaniu informacji genetycznej w ontogenezie i filogenezie i molekularnych mechanizmach odpowiedzi na czynniki stresowe – biotyczne i abiotyczne. Umie scharakteryzować podstawowe osiągnięcia z zakresu biotechnologii dla doskonalenia odmian roślin uprawnych odpornych na patogeny i szkodniki oraz stresy abiotyczne. Potrafi opisać zastosowanie kultur in vitro do mikrorozmnażania i w selekcji zdrowych materiałów roślinnych. Posiada podstawową wiedzę o możliwości otrzymywania odmian odpornych na wirusy, bakterie, grzyby i szkodniki wykorzystując metody biotechnologiczne. Student ma podstawową wiedzę o organizacji genomu oraz potrafi wskazać przydatne markery molekularne do selekcji roślin na stresowe czynniki biotyczne i abiotyczne.

Kompetencje: Student potrafi ocenić przydatność metod biotechnologii dla przyspieszenia cyklu hodowlanego oraz dla celów uzyskania form odpornych. Potrafi przestrzegać zasad bhp w laboratorium i posiada świadomość odpowiedzialności za przestrzeganie odpowiednich warunków przy zakładaniu doświadczeń w celu wyprowadzenia zdrowych materiałów. Wykazuje odpowiedzialność powierzoną aparaturę i materiał roślinny. Ma świadomość potrzeby samokształcenia i własnego doskonalenia pod względem wiedzy i umiejętności przestrzegania procedur.

Wymagania wstępne: Botanika, genetyka i hodowla roślin, biochemia

Treści kształcenia: Przybliżenie wiedzy związanej z wykorzystaniem kultur in vitro i podkreślenie możliwości zastosowania tych metod w otrzymywaniu roślin odpornych i ułatwienia selekcji. Możliwość wykorzystania linii podwojonych haploidów celem przyspieszania procesu doskonalenia odmian odpornych na stresy biotyczne i abiotyczne. Bliższe zapoznanie się z badaniem polimorfizmu DNA (markery molekularne) i korzyści płynących z ich stosowania. Zastosowanie metod biotechnologii w hodowli i diagnostyce fitopatologicznej

Literatura: Genetyka molekularna, red. P. Węgleński. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. Biologia Komórki Roślinnej. Funkcja tom 2. Red. P. Wojtaszek, A. Woźny, L. Ratajczak. Wydawnictwo Naukowe PWN 2007. Biotechnologia roślin. Pod red. S. Malepszego. PWN, Warszawa 2009. Komórki roślinne w warunkach stresu. Tom I i II.. Pod red. A. Woźnego i K. Przybył. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2004. Biotechnologia molekularna (modyfikacje genetyczne, postępy, problemy). Jerzy Buchowicz. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009. Hodowla roślin z elementami genetyki biotechnologii. Pod red. Barbary Michalik. PWRiL 2009.

Metody oceny: Aktywne uczestnictwo w zajęciach i zaliczenie ćwiczeń. Egzamin pisemny

Uwagi: