ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: ICSS10021o15
Rok / Semestr: 2015/2016 zimowy
Nazwa: Termodynamika techniczna
Kierunek: Inżynieria Bezpieczeństwa
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Tomasz Tymiński
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza Ma wiedzę obejmującą podstawy termodynamiki niezbędne do zrozumienia procesów odwracalnych i nieodwracalnych; ma wiedzę niezbędną do opisu stanów i układów termodynamicznych; zna najważniejsze parametry charakteryzujące czynnik termodynamiczny i efekt energetyczny przemian i obiegów termodynamicznych; zna podstawowe zasady ograniczania strat ciepła przez przegrody; zna i rozumie procesy przekazywania energii i wymiany ciepła występujące w urządzeniach i obiektach inżynierskich oraz gospodarstwach domowych. Umiejętności Umie stosować wiedzę z termodynamiki w analizie problemów technicznych; potrafi opisać problem z zakresu przemian i obiegów termodynamicznych w urządzeniach cieplnych; przeprowadzić podstawowe obliczenia termodynamiczne związane z przekazywania energii; umie obliczyć straty ciepła przez przegrody. Kompetencje społeczne ( postawy ) Znajomość podstaw daje podstawy do racjonalnego gospodarowania energią cieplną i pozwala na propagowania w społeczeństwie odpowiednich postaw i rozwiązań energooszczędnych.

Kompetencje:

Wymagania wstępne: matematyka, fizyka, mechanika płynów

Treści kształcenia: Podstawowe pojęcia i wielkości stosowane w termodynamice fenomenologicznej – stan termodynamiczny, parametry stanu, funkcje stanu, formy przekazywania energii. Zasady termodynamiki (ich interpretacja i zastosowanie). Procesy odwracalne i nieodwracalne. Układy termodynamiczne zamknięte i otwarte. Termodynamika procesów odwracalnych i nieodwracalnych. Kierunek przebiegu procesu, egzergia. Właściwości gazów. Przemiany termodynamiczne gazów. Właściwości jednoskładnikowych układów rzeczywistych. Spalanie. Para wodna jako czynnik termodynamiczny. Mechanizmy i rodzaje wymiany ciepła.

Literatura: 1. Szargut J. i in.: Zadania z termodynamiki technicznej. Wyd. PŚl., Gliwice 2001; 2. Szargut J.: Termodynamika. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 2000; 3. Kaleta A., Wojdalski J.: Technika i gospodarka cieplna w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Przykłady i zadania. Wyd. SGGW, Warszawa 2000; 4. Wiśniewski S.: Termodynamika techniczna. WNT, Warszawa 1999; 5. Kaleta A.: Zbiór zadań z techniki cieplnej. Wyd. SGGW, Warszawa 1993; 6. Pabis J.: Podstawy techniki cieplnej w rolnictwie, PWRiL, Warszawa 1987; 7. Hobler T.: Ruch ciepła i wymienniki. WNT, Warszawa 1986.

Metody oceny: forma pisemna - 3 kolokwia, 1 test

Uwagi: