Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RTSS10205o15Rok / Semestr:
2015/2016 zimowyNazwa:
Samojezdne kombajny rolniczeKierunek:
Technika Rolnicza i LeśnaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
7Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 15 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Zygmunt OwsiakJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student nabywa praktycznych wiadomości dotyczących przygotowania do obsługi kombajnów samobieżnych oraz do nadzorowania i koordynowania prac polowych, w których stosowane są złożone technicznie i technologicznie maszyny żniwne.
Umiejętności:
Student nabywa umiejętność prawidłowego użytkowania samobieżnych kombajnów w technice rolniczej. Rozróżnia prawidłowe systemy regulacji w zależności od zmiennych warunków polowych i właściwości zbieranego materiału. Nabywa umiejętność kierowania zespołowymi pracami w trakcie żniw.
Kompetencje:
Student wykazuje zrozumienie zjawisk zachodzących na styku materiału pochodzenia biologicznego i podzespołów maszyn stosowanych w trakcie zbioru ziemiopłodów. Ocenia oddziaływanie maszyn na materiały pochodzenia roślinnego. Docenia zasady prawidłowej regulacji złożonych technologicznie maszyn rolniczych w aspekcie wydajności i energochłonności procesu oraz jakości zbieranego materiału. Docenia konieczność samokształcenia w kontekście rozwoju nowych technologii i środków technicznych. Wymagania wstępne:
maszynoznawstwo rolnicze, pojazdy rolnicze, użytkowanie maszyn i pojazdów rolniczychTreści kształcenia:
Teoretyczno-praktyczne zajęcia z zakresu obsługi, regulacji i użytkowania samojezdnych kombajnów stosowanych w technice rolniczej, budowa, sterowanie i regulacje podstawowych podzespołów kombajnów w aspekcie prawidłowego przebiegu procesów technologicznych zbioru różnych materiałów pochodzenia roślinnego, zagadnienia prawne i zagadnienia z zakresu organizacji i bezpieczeństwa pracyLiteratura:
1. Banasiak J. (red). 1999. Agrotechnologia. PWN, Warszawa
2. Owsiak Z. 1998. Elementy teorii maszyn rolniczych. Skrypty AR, Wrocław
3. Goć K. 1974. Kombajnowy zbiór zbóż, PWRiL, Warszawa
4. Kuczewski J. 1990. Podstawy użytkowania maszyn w pracach polowych, PWRiL, Warszawa
5. Waszkiewicz Cz., Kuczewski J. 1996. Maszyny rolnicze, WSziP, Warszawa
Metody oceny:
Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: test pisemny
Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: ocena praktycznych umiejętności w zakresie użytkowania i obsługi technicznej samojezdnych kombajnów
Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: ocena metod pracy zespołowej, dyskusja konsekwencji nieprawidłowego użytkowania i obsługi w odniesieniu do stanu technicznego urządzeń i jakości pozyskiwanego materiału roślinnego
Uwagi:
Ćwiczenia odbywają się w formie praktycznych zajęć terenowych